• rozwiń

Rosja pokazała "czarną listę" osób objętych sankcjami. Niemcy domagają się wyjaśnień

Rosja pokazała "czarną listę" osób objętych sankcjami. Niemcy domagają się wyjaśnień
Foto: Flickr (CC BY 2.0) Foto: Rząd "jest w kontakcie" z Moskwą i domaga się oficjalnego ujawnienia nazwisk - pisze w sobotę agencja dpa, powołując się na źródło w MSZ

Rząd Niemiec domaga się od władz w Moskwie wyjaśnień w sprawie "czarnej listy" z nazwiskami polityków objętych zakazem wjazdu na teren Rosji. Wśród 89 osób, które zostały według mediów objęte sankcjami, znajduje się ośmiu Niemców.

Rząd "jest w kontakcie" z Moskwą i domaga się oficjalnego ujawnienia nazwisk - pisze w sobotę agencja dpa, powołując się na źródło w MSZ.

Informacja konieczna

Zdaniem niemieckich władz osoby znajdujące się na "czarnej liście" powinny zostać o tym natychmiast poinformowane. Mają prawo poznać powody umieszczenia ich na tej liście, aby móc zaskarżyć decyzję strony rosyjskiej. Moskwa na razie nie zajęła stanowiska w tej sprawie - pisze dpa.

Europejskie media, w tym internetowe wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", opublikowały listę nazwisk polityków z państw UE objętych sankcjami rosyjskimi.

Według mediów na "rosyjskiej liście zakazu wizowego", przekazanej przedstawicielstwu Unii Europejskiej w Moskwie, jest 89 nazwisk, w tym 18 z Polski.

Oprócz posła CDU Karla Georga Wellmanna, którego nie wpuszczono do Rosji w tym tygodniu, na liście znajdują się też wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Michael Fuchs, rzecznik Niemców Sudeckich Bernd Posselt, sekretarz generalny Rady Europejskiej i bliski współpracownik kanclerz Angeli Merkel - Uwe Corsepius oraz urzędnicy ministerstwa obrony.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane