• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja pokazuje Unii, na kogo nałożyła sankcje wizowe. Na liście m.in. Saryusz-Wolski i Buzek

Rosja pokazuje Unii, na kogo nałożyła sankcje wizowe. Na liście m.in. Saryusz-Wolski i Buzek Odtwórz: Rosja pokazuje Unii, na kogo nałożyła sankcje wizowe. Na liście m.in. Saryusz-Wolski i Buzek
Foto: East News | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na liście rosyjskich sankcji znajduje się ponad 80 nazwisk. Wśród nich m.in. polscy eurodeputowani: Jerzy Buzek oraz Jacek Saryusz-Wolski | Video: Rosja pokazuje Unii, na kogo nałożyła sankcje wizowe. Na liście m.in. Saryusz-Wolski i Buzek

Rosja przekazała w czwartek unijnym ambasadom w Moskwie listę obywateli UE objętych sankcjami wizowymi - powiedział w piątek premier Holandii Mark Rutte. Na liście znajduje się 89 nazwisk. Wśród nich m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i kilku polskich europosłów.

Rutte poinformował, że lista przekazana w czwartek holenderskiej ambasadzie w Moskwie zawiera nazwiska obywateli Unii Europejskiej, którym nie wolno przekroczyć rosyjskiej granicy.

Sankcje dla 18 Polaków

"Rosyjską listę zakazu wizowego" dla polityków z państw UE opublikowała fińska telewizja publiczna YLE. Jest na niej w sumie 18 Polaków, m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była szefowa MSZ Anna Fotyga oraz europosłowie Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, Paweł Kowal i Marek Migalski.

Ponadto sankcjami objęci zostali: europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), zastępca dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO ds. Logistyki i Zasobów gen. dyw. Andrzej Fałkowski, szef Agencji Wywiadu Maciej Hunia, szef BBN gen. Stanisław Koziej, szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosław Kujawa, wiceszef MON Robert Kupiecki, europoseł Ryszard Legutko (PiS), poseł, wiceszef PiS Adam Lipiński, posłanka Agnieszka Pomaska (PO), były europoseł Marek Siwiec, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz.

Niemal 90 osób z zakazem wjazdu

Wśród polityków z innych krajów na liście są m.in.: były komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele, były szef MSZ Czech Karel Schwarzenberg, wicepremier Wielkiej Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nick Clegg, niemieccy deputowani: Michael Fuchs i Karl-Georg Wellmann, wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder, politycy litewscy: m.in. Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis; politycy szwedzcy, w tym była minister kultury i sportu Lena Adelsohn Liljeroth, a także francuski filozof Bernard-Henri Levy.

Na przekazanej przez Moskwę liście są również eurodeputowani z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy i Łotwy. W sumie znajduje się na niej 89 nazwisk obywateli UE.

Podstawa prawna - nieznana

Rzeczniczka unijnej dyplomacji poinformowała AFP, że w ostatnich miesiącach do Rosji nie wpuszczono kilku przedstawicieli UE, ale jak dotąd Moskwa odmawiała przekazania listy osób objętych sankcjami.

- Przyjmujemy do wiadomości, że władze rosyjskie postanowiły poinformować o tej liście (...). Nie mamy jednak żadnej informacji dotyczącej jej podstaw prawnych i przyjętych w niej kryteriów - napisała rzeczniczka w komunikacie mailowym.

 
 

Premier Rutte powiedział w piątek, że jego rząd zdecydowanie potępia decyzję Rosji i "poinformuje o tym Moskwę w sposób jednoznaczny". - Rosyjska lista nie jest oparta na prawie międzynarodowym, nie jest transparentna, a zatem nie sposób jej oprotestować - dodał Rutte.

Premier Belgii Charles Michel i szef tamtejszej dyplomacji Didier Reynders zażądali w piątek od władz Rosji ponownego rozważenia decyzji o sankcjach wizowych - podała agencja Belga, powołując się na rzecznika premiera.

W poniedziałek zaprotestował rząd Niemiec, gdy okazało się, że w niedzielę na terytorium Rosji nie został wpuszczony niemiecki deputowany Karl-Georg Wellmann, który przewodniczy w Bundestagu grupie ds. przyjaźni niemiecko-ukraińskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (42)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zrazik80
A kto by tam chciał jeździć? Dla polityków cywilizowanego świata znaleźć się na tej liście to zaszczyt, i potwierdzenie, że działają słusznie.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
aso77
potępiam agresje Rosji na Ukrainę oraz człowieka Putina który niesie śmierć ale sankcja na Buzka mnie cieszy gdyż pamiętam tego premiera rządów AWS (Absolutnie Wykiwać społeczeństwo) najgorszy premier Polski z rekordowym bezrobociem
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lightkefir
Znowu olali prezesa.
Facet ma złą passę. Duda zabrał mu stołek prezydenta i zagraża jego pozycji w partii. Premierem nie zostanie. Jak żyć panie prezesie? Jak żyć?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pentla
A do Rosji go wpuszcza??? Mieszkam od lat w NL, ale tyle"' uwagi"' tam Rosji nie poswiecaja. Nie dziwi, ze polacy sa na czarnej liscie. Niemcy zachowuja sie bardzo dyplomatycznie w stosunku do Rosji. Czesi rowniez, najwiecej szczekaja polacy.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Weobelek25
No na pewno BUZEK bardzo się przejął tymi sankcjami. On na tych sankcjach może tylko zyskać. "Prześladowany Człowiek z Brukseli w walce o wolną Europę" Buzek tylko czeka na taką osobistą darmową reklamę. Znowu będzie na topie !!!
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Mapanari
Ciekawe dlaczego na liście nie ma takich "gwiazd" jak Kowal czy Kwaśniewski ?. Oni chyba dobrze działają na rzecz Rosji.
 • 1
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane