• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Putin nie ma powodów do radości. Gospodarka Rosji zwalnia

Putin nie ma powodów do radości. Gospodarka Rosji zwalnia
Foto: Shutterstock Foto: Rosyjska gospodarka zaczęła zwalniać w 2013 roku.

Kondycja rosyjskiej gospodarki nadal nie jest najlepsza. PKB tego kraju od stycznia do maja br. skurczył się o prawie 1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - poinformował w czwartek rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uliukajew.

Przypomnijmy, że podczas majowego szczytu Rosja-ASEAN, Uliukajew zapewniał, że rosyjska gospodarka nie jest pogrążona w recesji od ponad 6 miesięcy. Dodał, że wskaźnik PKB Rosji na koniec 2016 roku może być wyższy niż głoszą oficjalne prognozy, przewidujące spadek o 0,2 proc.

Minister zapewniał, że "rosyjska gospodarka w pełni przystosowała się do sankcji, nałożonych przez Zachód". Zostały one wprowadzone latem 2014 roku, w odpowiedzi na bezprawne przyłączenie Krymu i wspieranie separatystów we wschodniej Ukrainie.

- Po okresie niepewności i ryzyka, na początku tego roku sytuacja w gospodarce kraju uległa normalizacji. Wskaźniki wzrostu gospodarczego i inflacji są lepsze niż oczekiwaliśmy - zapewniła w czerwcu Elwira Nabiullina, szefowa Banku Centralnego Rosji.

Sankcje gospodarcze

Unijne sankcje obejmują ograniczenia dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych w dostępie do kapitału, sprzedaży zaawansowanych technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Obowiązuje też embargo na broń.

Restrykcje były kilkakrotnie przedłużane i wygasają z końcem lipca br. Decyzja UE w sprawie ich przedłużenia musi zatem zapaść najpóźniej na przełomie czerwca i lipca.

Zdaniem byłego premiera Rosji Michaiła Kasjanowa nie ma przesłanek do ich zniesienia.

Głęboka recesja

Rosyjska gospodarka, która zaczęła zwalniać w 2013 roku. W głębokiej recesji pogrążyła się w 2014 roku z powodu spadku ceny ropy naftowej i zachodnich sankcji. W ubiegłym roku PKB tego kraju spadł o 3,7 proc. Gwałtowne osłabienie rubla przyczyniło się zaś do inflacji na poziomie 12,9 proc. oraz spadków realnych płac o 9,5 proc.

Zobacz rozmowę o sankcjach wobec Rosji w programie "Fakty z zagranicy" TVN24 BiS 27 maja:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane