• rozwiń

Rosja ostrzega przed awariami w ukraińskich elektrowniach

Rosja ostrzega przed awariami w ukraińskich elektrowniach
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Ralf1969 Foto: Eksperymenty z używaniem paliwa z Westinghouse Ukraina rozpoczęła w 2005 roku w elektrowni w Mikołajowie, ale zawieszono je w 2012 roku po stwierdzeniu nieprawidłowości w pracy reaktorów.

Rosja przestrzegła we wtorek przed awariami w elektrowniach atomowych na Ukrainie w związku z zaopatrywaniem ich w paliwo przez amerykańską firmę Westinghouse. Strona ukraińska zapewnia, że zagrożenia nie ma.

Westinghouse to amerykańska filia japońskiego koncernu Toshiba. Wcześniej Ukraina korzystała głównie z rosyjskiego paliwa.

- Są uzasadnione obawy co do zdolności zagranicznych producentów, w tym firmy Westinghouse, dostarczenia paliwa zapewniającego bezawaryjne funkcjonowanie reaktorów pochodzenia radzieckiego i rosyjskiego - powiedział Michaił Uljanow, dyrektor departamentu kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ.

- W przeszłości próby załadowania paliwa produkcji innej niż rosyjska do reaktorów naszej produkcji doprowadziły wielokrotnie do awarii, w tym również w elektrowniach ukraińskich - dodał.

Według Uljanowa ryzyko jest tym większe, że strona ukraińska wprowadziła regulacje zezwalające na zmniejszenie produkcji energii elektrycznej, mimo że reaktory nie są przeznaczone do takiej eksploatacji, a zagrożenie rośnie wraz z możliwą obecnością eksperymentalnego paliwa zagranicznego.

W poszanowaniu standardów

Eksperymenty z używaniem paliwa z Westinghouse Ukraina rozpoczęła w 2005 roku w elektrowni w Mikołajowie, ale zawieszono je w 2012 roku po stwierdzeniu nieprawidłowości w pracy reaktorów. W 2014 roku wznowiono wykorzystywanie amerykańskiego paliwa.

W tym samym roku, po dojściu do władzy prozachodniego rządu w Kijowie, Ukraina zawarła z firmą Westinghouse porozumienie do roku 2020, którego celem było zmniejszenie uzależnienia od dostaw paliwa nuklearnego z Rosji.

W połowie czerwca, w obecności amerykańskiej delegacji wysokiego szczebla, paliwo z Westinghouse zaczęło być używane w kolejnej ukraińskiej elektrowni w Zaporożu.

Dyrektor inspekcji ukraińskiego sektora nuklearnego Serhij Bojko w komunikacie przesłanym AFP napisał, że przestrogi strony rosyjskiej są nieuzasadnione.

- Dywersyfikacja dostaw paliwa nuklearnego dla ukraińskich elektrowni odbywa się w ścisłym poszanowaniu krajowych standardów bezpieczeństwa nuklearnego i wymogów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczył Bojko.

 

Największa w Europie. Elektrownia atomowa w Zaporożu oczami reportera tvn24:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Rosja ostrzega przed awariami w ukraińskich elektrowniach Na Ukraine takie awarie to normalka a Ukraińcy są przyzwyczajeni do zwiększonej radiacji a w razie kolejnej awarii będą pewni że nikt nie zagarnie ziemi ani Rosjanie ani Amerykanie bo na razie jest to własność światowej finansjery.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rottweiler Lowca zKomuchow
Jak dojdzie do katastrofy to bedzie skwot teraz liczy sie tylko kasa dla USA.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
fenixal
nie no pewnie sasza -wasze paliwo jest najlepsze ale do czarnobyla było dostarczane wtedy z usa zapewne- daję ci lajka jak inni za twą ścisłą wiedzę......
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
Nie ośmieszaj się fenix czyli Mykoła - to nie jest kwestia lepsze czy gorsze tylko kwestia przystosowania reaktorów :) Przecież w artykule jest napisane o nieprawidłowości ich pracy w 2012 roku. Tak jak pisze emigrant - typowo ukraińskie podejście "jest to jest, a jak coś się stanie to będziemy się martwić" :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane