• rozwiń

Rosja chce zatamować wywóz zboża. Walczy z wysokimi cenami

Rosja chce zatamować wywóz zboża. Walczy z wysokimi cenami
Foto: sxc.hu Foto: Słaby rubel sprzyja eksporterom zboża

Rząd Rosji zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie ceł na wywóz rosyjskich zbóż w nadziei na zwiększenie ich podaży na rynek wewnętrzny i obniżenie cen, które drastycznie wzrosły w następstwie spadku wartości rubla.

Propozycje w sprawie wprowadzenia ceł eksportowych na zboże mają zostać przedstawione w ciągu 24 godzin premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi - powiadomił wicepremier Arkadij Dworkowicz na posiedzeniu rządu.

Więcej za granicę

Spadek rubla podniósł opłacalność eksportu i ceny zbóż, których zbiory w Rosji były w tym roku rekordowe (104 mln ton), wzrosły w ostatnim tygodniu o pięć procent.

- Mieliśmy dobre zbiory, lecz jednocześnie z powodu chwiejności rubla ceny są bardzo konkurencyjne i eksport wzrósł znacznie - powiedział Miedwiediew.

- Musimy mieć minimum rezerw (...), nadszedł czas pomyśleć o wprowadzeniu administracyjnych ograniczeń eksportu (zbóż) - uznał szef rosyjskiego rządu. Zastrzegł, że posunięcia powinny być uzgodnione z największymi eksporterami i powinny mieć tymczasowy charakter.

Na razie nie podano wysokości planowanych ceł, toteż, jak piszą media, eksporterzy mogą jedynie spekulować, czy cła staną się barierami i doprowadzą do całkowitego zahamowania eksportu, czy pozwolą wysyłać zboże w ograniczonych ilościach.

Miliony ton

Na lata 2014-2015 Rosja planowała wyeksportowanie nie mniej niż 30 mln ton zbóż, co uczyniłoby ją trzecim eksporterem na świecie.

W roku 2014 (od 1 lipca) z Rosji wywieziono 20,6 mln ton zbóż za 4,5 mld dolarów. Handlowcy zamierzali dostarczyć za granicę jeszcze 11 mln ton. Los tych dostaw będzie zależeć od decyzji w sprawie wysokości ceł.

Prezes Rosyjskiego Związku Zbożowego Arkadij Złoczewski powiedział, że rosyjskim eksporterom mogą grozić kary za zerwanie umów na dostawy ziarna za granicę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zenon_fluderski
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
Niczego się nie nauczyli i nigdy się nie nauczą. Decyzje polityczne i nakazy administracyjne mają wyznaczać ceny !? Były takie próby w szczytowym okresie komuny, ale ktoś tam widać zapomniał jak to się skończyło.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Zwęglona Zielona Pyra
A na ropie już po odbiciu zdechłego kota(:-))))))))))))CRUDE OIL FUTURE 55.52 -4.06% -2.35 17:24, jutro pod hipermarketem znów zatankuję pod korek po 4,25zł/l ON(:-)))))))))))))))))))), a to wszystko rachunek za Krym i Donbas(:-)))))))))))))))))))))))))putinokio stawia !!!
  • 7
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane