• rozwiń
  • WIG20 2318.82 -0.12%
  • WIG30 2660.17 -0.21%
  • WIG 60243.11 -0.21%
  • sWIG80 11940.79 +0.30%
  • mWIG40 4060.58 -0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:15

Dostosuj

Wojskowe kontrakty bez dolara. Rosja "restrukturyzuje płatności"

Niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej rosyjskich wojsk Odtwórz: Niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej rosyjskich wojsk
Niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej rosyjskich wojsk "Źródło: Reuters"

Szef rosyjskiego koncernu Rosoboroneksport Aleksandr Michiejew poinformował w środę, że Rosja rezygnuje przy realizacji kontraktów na dostawy uzbrojenia z dolara amerykańskiego i systemu SWIFT, czyli światowej sieci wymiany informacji między bankami.

Michejew powiedział, że nastąpiła "restrukturyzacja płatności" i wyjaśnił: "przeszliśmy na waluty narodowe, odeszliśmy od SWIFT i dolara". Przyznał, że rezultatem było pewne spowolnienie tempa realizacji.

Od początku roku Rosoboroneksport dostarczył sprzęt wojskowy i uzbrojenie o łącznej wartości 6 mld dolarów - poinformował Michejew. Jak dodał, państwowa spółka oczekuje, że portfel zamówień w bieżącym roku wyniesie, podobnie jak w poprzednich pięciu latach, około 13 mld dolarów.

Rosyjska broń

Spośród cieszącej się zainteresowaniem rosyjskiej broni Michejew wymienił systemy rakietowe Pancyr, na które - jak ocenił - "jest dość wysoki popyt", a także śmigłowce Ka-52 i Mi-28.

Szef Rosoboroneksportu zapewnił, że budowa przez Rosjan w Wenezueli fabryki karabinków AK ("kałasznikow") przebiega zgodnie z planem uzgodnionym ze stroną wenezuelską, "mimo wszystkich trudności politycznych i gospodarczych".

Według jego słów rosyjscy specjaliści przebywają w Wenezueli w ramach realizacji kontraktu na budowę zakładów.

Michiejew zapewnił, że Rosja jest gotowa "na 99 procent" do realizacji w lipcu pierwszej dostawy systemów S-400 do Turcji. Ankara zakupi cztery dywizjony S-400 za 2,5 mld dolarów; przedstawiciele strony tureckiej zapowiadali rozmieszczenie systemów w Turcji w październiku br.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane