• rozwiń

Rosja obniżyła kary za przejazd tirów bez opłaty drogowej

Rosja obniżyła kary za przejazd tirów bez opłaty drogowej
Foto: Shutterstock Foto: Rosja obniżyła kary za przejazd tirów bez opłaty drogowej

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła w piątek znaczne obniżenie kar za brak obowiązujących opłat za przejazd ciężarówek o ładowności ponad 12 ton.

Sprawą tą Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, zajęła się pospiesznie, gdy zaczął przybierać na sile protest przewoźników - pisze agencja AP.

Po protestach

Organizatorzy protestów, w tym blokad dróg, utrzymują, że opłaty "mogą zrujnować drobnych przewoźników, których miejsce zajmą wielkie firmy, mogące sobie pozwolić na uiszczanie opłat". Według władz pieniądze z opłat powinny trafić do funduszu drogowego jako rekompensata za uszkadzanie dróg przez ciężkie samochody.

Przedstawiciel Dumy Wiaczesław Łysakow powiedział, że Duma uczyniła krok w kierunku przewoźników i znacznie obniżyła wysokość kar za nieuiszczenie opłaty drogowej: z 500 tysięcy rubli (ok. 7400 dol.) do 5-10 tysięcy rubli (75-150 dol.).

"Płaton"

System zbierania opłat drogowych o nazwie "Płaton" działa od 15 listopada. Do 1 marca roku 2016 duże samochody ciężarowe mają płacić za przejazd drogami federalnymi 1,53 rubla tj. 0,02 dolara za kilometr, następnie stawki mają wzrosnąć do 3,06 rubla (0,04 dolara).

Ustawa przewiduje też zatrzymanie samochodu, należącego do zagranicznych przewoźników czy właścicieli, w celu zagwarantowania uiszczenia kary administracyjnej.

Od 15 listopada każdy przewoźnik korzystający z dróg federalnych w Rosji miał zainstalować w ciężarówkach liczniki powiązane z systemem nawigacji Glonass-GPS dla kontroli kilometrażu. Są one kompatybilne z siecią bramek i kamer kontrolnych. Opłaty miały być wnoszone przez internet.

System elektronicznego monitoringu nosi oficjalną nazwę "Platon" od rosyjskiego "płata za tonnu", czyli opłata za tonę. Przewoźnicy ochrzcili go jednak ironicznym mianem "myto Rotenberga", od nazwiska jednego z udziałowców spółki "RT-Inwiest Transportnyje sistiemy". Według biznesowego portalu SPARK współwłaścicielem tej prywatnej spółki jest Igor Rotenberg, syn miliardera Arkadija Rotenberga, wieloletniego bliskiego przyjaciela Władimira Putina i jego partnera sparingowego w judo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane