• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Rosja nie chce białoruskiego mleka

Rosja nie chce białoruskiego mleka
Foto: TVN24 Foto: Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zakazała wwozu na terytorium Rosji partii mleka białoruskiej produkcji

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zakazała wwozu na terytorium Rosji partii mleka białoruskiej produkcji – poinformował w sobotę portal „Biełorusskije Nowosti”, powołując się na Rossielchoznadzor.

Mleko UHT (pasteryzowane) o wadze ponad 17 ton zatrzymano na drodze z Homla na wschodzie Białorusi do Briańska. Ładunek zmierzał do Wołgogradu.

Inny producent?

Inspektorzy Rossielchoznadzoru nie zezwolili na wjazd mleka, ponieważ nazwa producenta w certyfikacie weterynaryjnym nie odpowiadała nazwie na opakowaniu.

To nie jedyny przypadek zatrzymania ostatnio przez Rossielchoznadzor białoruskiej produkcji.

Pod koniec kwietnia służba ta znalazła bakterie listerii w mrożonym mięsie wołowym pochodzącym z obwodu brzeskiego na zachodzie Białorusi. Wcześniej znaleziono pałeczki salmonelli w partii dostarczonego do Rosji schłodzonego mięsa kurzego z kombinatu Dzierżynskij w obwodzie mińskim.

Rosyjskie służby nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego znajdowały w zeszłym roku również wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz szkodliwe substancje w produkcji białoruskich przetwórni mięsnych. Z tego powodu Rosja wprowadziła na pewien czas zakaz importu z ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych.

Strata mięsa

Minister rolnictwa Białorusi Leanid Zajac mówił w lutym, że przetwórnie mięsne w jego kraju straciły w 2014 roku ponad 100 mln dolarów z powodu zakazu importu ich produkcji do Rosji.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył na początku kwietnia, że to "bardzo źle", iż Białoruś zbyt powoli dywersyfikowała swoją gospodarkę i eksport. "Ponad połowę tego, co produkujemy - sprzedajemy, i tym samym jesteśmy zależni od zewnętrznych rynków. Nie zdążyliśmy wystarczająco daleko odejść od rynku Rosji, rynku postsowieckiego i przejść na inne" - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane