• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja zaciska pasa coraz mocniej. "Konieczne cięcia w budżecie o 600 mld rubli"

Foto: PAP/EPA Foto: moskwa-zebrak-pap_20121226_02U.jpg

W Rosji konieczna jest kolejna redukcja wydatków budżetowych w roku 2015, o 600 mld rubli - powiedział we wtorek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. Szef resortu finansów zapowiedział m.in. cięcia środków na ubezpieczenia społeczne.

Siłuanow wyjaśnił dziennikarzom, że chodzi o kolejne oszczędności budżetowe, które trzeba będzie wprowadzić niezależnie od przewidywanego cięcia wydatków rzędu 10 proc. budżetu, które nie obejmą jednak sektora obronnego, obsługi długu Rosji oraz ubezpieczenia społecznego.

Korekta budżetu

- To 10-procentowe cięcie nie jest wystarczające, będziemy więc musieli w tym tygodniu rozważyć liczne inne środki (oszczędnościowe) i przedstawić je, aby można było skorygować budżet - dodał minister.

Powiedział też, że jego resort zarekomenduje zrezygnowanie z indeksowania płac w sektorze publicznym oraz redukcję środków na ubezpieczenia społeczne, aby ograniczyć wydatki budżetowe.

Gospodarcza stagnacja

Pod koniec stycznia rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego skorygowało swoją prognozę makroekonomiczną na 2015 rok - w nowej przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji w tym roku spadnie o 3 proc., a inflacja wzrośnie do 12 proc.

W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc.

Ważna cena ropy

Nową prognozę makroekonomiczną oparto na założeniu, że średnia cena ropy naftowej Urals w bieżącym roku wyniesie 50 dolarów za baryłkę. W grudniu resort przewidywał, że wyniesie ona 80 USD. Wpływy z eksportu ropy i gazu stanowią ponad połowę przychodów budżetu Rosji.

Co z rublem?

Kłopoty gospodarcze Rosji to efekt nie tylko taniejącej od miesięcy ropy, ale również sankcji nałożonych przez Zachód na Moskwę oraz taniego rubla. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku za jednego dolara należało zapłacić 36 rubli. Kiedy jednak międzynarodowe restrykcje zaczęły dusić rosyjską gospodarkę wartość rubla zaczęła spadać. Pod koniec stycznia 2015 roku za jednego dolara żądano ponad 70 rubli. W ostatnich dniach rosyjska waluta nieco się umocniła względem dolara. Dziś po godz. 18 jeden dolar kosztował 66 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rozsądek
Jak zacisną na ostatnią dziurkę, to przestanie im zależeć i ruszą. Tylko taki idzie na wojnę,co nie ma juz nic do stracenia. A polscy politycy jeszcze judzą. Nawet do mediacji ich nikt nie chce dołączyć. Jak w Jałcie.
 • 2
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Jak zapną na ostatni guzik to społeczeństwo wyjdzie na ulice i obalą rząd. Bo pomimo zakłamania nie wierzę że nie zaczną się domyślać że skoro cały świat działa przeciwko nim to jest coś na rzeczy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane