• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

Ryby, małże, kraby. "Rosja może częściowo znieść embargo na niektóre unijne produkty"

Ryby, małże, kraby. "Rosja może częściowo znieść embargo na niektóre unijne produkty"
Foto: sxc.hu Foto: Rosja może złagodzić embargo na cześć produktów spożywczych. Chodzi o ryby, małże i kraby

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zamierza częściowo znieść embargo na produkty spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej. Pisze o tym rosyjski dziennik "Kommiersant".

Jak informuje "Polskie Radio", powołują się na doniesienia dziennika, rosyjski resort rolnictwa chce złagodzić embargo na produkty spożywcze, aby wesprzeć własnych producentów korzystających z półproduktów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Chodzi głównie o szlachetne gatunki ryb, małże i kraby.

Zniosą embargo?

Według informacji dziennika "Kommiersant" odpowiednie dokumenty w tej sprawie zostały już przekazane do akceptacji m. in. rosyjskiemu rządowi, służbom celnym i Federalnej Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

W drugiej połowie maja rosyjskie władze ogłosiły listę dostawców z Grecji, Cypru i Węgier, które będą - po uchyleniu embarga - dopuszczone do sprzedawania produktów do Rosji. Jeśli do tego dojdzie, na rosyjski rynek wróci blisko co piąty dostawca z tych trzech państw. Rosyjskie media podkreślają, że Grecja, Cypr i Węgry występują przeciwko przedłużaniu sankcji UE wobec Rosji.

Odpowiedź na sankcje

Rosja blisko rok temu wprowadziła embargo na produkty spożywcze z Unii Europejskiej. Najbardziej surowo traktowani są producenci z tych państw, które najostrzej krytykują działania Rosji na wschodzie Ukrainy i poparły objęcie Moskwy sankcjami gospodarczymi.

Do tej pory Kreml uważał, że zniesienie zeszłorocznego embarga będzie możliwe dopiero wtedy, gdy Unia Europejska zdecyduje o przyszłości antyrosyjskich sankcji.

- Decyzja zależy od tego, co zrobią nasi partnerzy, którzy nałożyli sankcje - powiedział wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz. - Jeśli sankcje nie będą anulowane, to i embargo nie będzie anulowane; nie mamy oczywiście żadnego uzasadnienia, by coś anulować - wyjaśnił.  Dodał przy tym, że mogą być "jakieś punktowe korekty", jednak "nie są planowane żadne radykalne decyzje".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane