• rozwiń

Rosja otworzy swój rynek, ale tylko dla wybranych? "Można dopuścić ok. 20 proc. poprzednich dostawców"

Rosja otworzy swój rynek, ale tylko dla wybranych? "Można dopuścić ok. 20 proc. poprzednich dostawców"
Foto: flickr.com/(CC BY 2.0)/ United Soybean Board Foto: W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert powiedział we wtorek, że w przypadku uchylenia embarga na produkty rolne, będzie można dopuścić na rosyjski rynek około 20 proc. poprzednich dostawców z Węgier, Grecji i Cypru.

- 20 procent tego, co było - powiedział szef Rossielchoznadzoru o liczbie przedsiębiorstw z tych trzech państw Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te, jak pisze agencja TASS, spełniają wymagania unii celnej Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu, co wykazały rosyjskie kontrole.

Krytyka

- Jeśli na Węgrzech było 90 firm, to nawet jeśli embargo zostanie uchylone, pozostanie 15 takich przedsiębiorstw - powiedział dziennikarzom Dankwert.

Dodał, że to samo dotyczy Cypru: "było sześć (firm) zostały - dwie". Wśród greckich firm prawo dostaw do Rosji otrzymały - zdaniem Dankwerta - "jednostki".

W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy.

W październiku rosyjskie embargo zostało rozszerzone. Wprowadzając je, rząd Rosji zaznaczył, że będzie ono obowiązywać przez rok z możliwością przedłużenia. Moskwa nie wykluczała jednak, że może rozważyć zmianę polityki sankcji wobec niektórych krajów UE. Przy ocenie sytuacji miały być wzięte pod uwagę stosunki Rosji z poszczególnymi państwami.

Dankwert skrytykował we wtorek brak dialogu z odpowiednimi służbami Unii Europejskiej o warunkach wznowienia dostaw produktów do Federacji Rosyjskiej w przypadku zniesienia embarga. - Nasi koledzy z UE wszystkie rozmowy przerwali. Ostatni raz rozmawialiśmy w styczniu - powiedział Dankwert na konferencji prasowej, która odbywała się pod hasłem: "Jakie produkty i z jakich państw pojawią się wkrótce na rosyjskich półkach".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane