• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Biznes zmęczony sankcjami. Rosja ma nadzieję na ich zniesienie

Biznes zmęczony sankcjami. Rosja ma nadzieję na ich zniesienie

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew wyraził w piątek nadzieję, że zachodnie sankcje przeciwko Rosji zostaną zniesione w następstwie osiągniętego w Mińsku porozumienia dotyczącego rozejmu na wschodzie Ukrainy.

- Jestem głęboko przekonany, że stopniowo znajdujemy możliwości zniesienia tych problemów (sankcji). Myślę, że wszystkie strony, zwłaszcza biznes, są tym zmęczone - powiedział dziennikarzom minister.

W poszukiwaniu rozwiązania

Dodał, że 3 marca pojedzie do Brukseli, gdzie spotka się z komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem i omówi "wzajemne relacje, w tym kwestie związane z wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską". - Musimy znaleźć rozwiązania w tej sprawie - wskazał.

W deklaracji tzw. czwórki normandzkiej podpisanej w czwartek w Mińsku przez prezydentów Ukrainy, Rosji, Francji i kanclerz Niemiec m.in. znalazł się zapis o "poparciu dla trójstronnych rozmów między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją w celu wypracowania praktycznego rozwiązania kwestii wywołujących niepokój Rosji w związku z realizacją umowy o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską".

Pierwsza, polityczna, część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina została podpisana w marcu ub. r., co miało być sygnałem wsparcia dla tego kraju i tymczasowych władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją oraz kryzysu politycznego. Unia zobowiązała się jednocześnie do podpisania drugiej części porozumienia, dotyczącej przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu, po ukraińskich wyborach prezydenckich, które odbyły się 25 maja.

Wyznacznik reform

Drugą część umowy między UE i Ukrainą (a także umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią - red.) podpisano na szczycie UE 27 czerwca.

Z kolei 12 września w ramach trójstronnych rozmów między UE, Ukrainą a Rosją odłożono tymczasowe wdrażanie części handlowej umowy UE-Ukraina do końca 2015 r. Czas ten miał być wykorzystany na wyjaśnienie obaw Rosji, która uważa, że umowa zaszkodzi jej interesom gospodarczym.

Umowy stowarzyszeniowe są uważane za swego rodzaju wyznacznik reform, jakie kraje stowarzyszone powinny przeprowadzić, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w UE. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu, zakładające stopniowe znoszenie ceł i innych barier handlowych oraz harmonizację norm i przepisów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bogdan55
Rosja na kolanach może być gwarantem spokoju i pokoju , każdy inny układ pozwoli moskiewskim bandytom na rozróby.
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane