• rozwiń

Rosja łapie oddech? Ceny rosną nieco wolniej, ale niepokoją dane o sprzedaży

Rosja łapie oddech? Ceny rosną nieco wolniej, ale niepokoją dane o sprzedaży
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Konstantin Malanchev Foto: Rosja ma nadal problemy gospodarcze

Inflacja w Rosji po raz pierwszy od lutego spadła poniżej 16 proc. rok do roku - pisze "The Moscow Times". Przyczyniło się do tego ostatnie umocnienie rubla.

W ostatnim tygodniu ceny wzrosły o 0,1 proc. - poinformował rosyjski urząd statystyczny Rosstat. To powodowało spadek inflacji do poziomu 15,8-15,9 proc. rok do roku. Wcześniej było to 16,1 proc. - wyliczyła agencja Interfax.

Kilka powodów

Inflacja wzrosła skokowo w styczniu tego roku, głównie z powodu dewaluacji rubla. Przełożyło się do wzrostu kosztów produktów importowych i komponentów służących do produkcji.

"The Moscow Times" zwraca uwagę, że inflacja stała się w Rosji palącą kwestią w połowie ubiegłego roku - głównie z powodu wprowadzonego przez Moskwę zakazu importu żywności. Do spadku cen przyczyniły się też - oprócz osłabienia rubla - spadki cen ropy naftowej, głównego surowca eksportowego Rosji.

Teraz rubel zaczyna odzyskiwać siły. W porównaniu z początkiem lutego wzrost wyniósł już 30 proc. - czytamy. Jak poinformowała agencja Interfax, rosyjskie ministerstwo gospodarki zmieniło swoje prognozy dotyczące rocznej inflacji - z 12,2 proc. do 11,9 proc.

Pomimo spadku inflacji w Rosji spada też sprzedaż detaliczna - w kwietniu o blisko 10 proc. rok do roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane