• rozwiń

Putin świętuje, a jego były minister ostrzega: koszty interwencji na Ukrainie sięgną 200 mld dol.

Putin świętuje, a jego były minister ostrzega: koszty interwencji na Ukrainie sięgną 200 mld dol.
Foto: sxc.hu Foto: Moskwa Rosja

Koszty aneksji Krymu i działań na Ukrainie mogą sięgnąć w ciągu najbliższych 3-4 lat 200 mld USD - ostrzegł we wtorek były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin podczas konferencji z okazji 15. rocznicy objęcia władzy przez prezydenta Władimira Putina.

- Straty, wliczając w to ucieczkę kapitału, sięgną 150 do 200 mld dol. (...). To blisko połowa rezerw finansowych kraju - powiedział Kudrin.

Do kosztów, które przyjdzie Rosji zapłacić za interwencję na Ukrainie oraz finansowanie Krymu, trzeba doliczyć konsekwencje zachodnich sankcji gospodarczych i utratę zaufania inwestorów - wyjaśnił były minister, który ocenił też, że samo wspieranie finansowe Krymu będzie kosztowało 6-7 mld dol. rocznie.

Zdaniem Kudrina gospodarka Rosji utknęła w martwym punkcie, a wzrost rzędu 1-2 proc., na jaki Moskwa może obecnie liczyć w najlepszym wypadku, "nie odzwierciedla potencjału Rosji i jej możliwości konkurowania w globalnej gospodarce".

Rosja w martwym punkcie

Ponadto fala nacjonalistycznego uniesienia, która ogarnęła Rosjan po aneksji Krymu, odstrasza inwestorów i biznesmenów, którym zależy na stabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej - argumentował Kudrin.

Były doradca Kremla Igor Jurgens skrytykował obecne piętnowanie politycznych liberałów w Rosji i określanie ich - w języku oficjalnej propagandy - "piątą kolumną". "- ez nich, bez liberałów, i bez koniecznych reform nasza gospodarka nie przetrwałaby tej linii politycznej, którą obrał prezydent - powiedział.

Agencja AP zwraca uwagę, że podczas wtorkowego spotkania sojusznicy i doradcy Putina w sposób dość niespodziewany zakwestionowali jego politykę zagraniczną i ostrzegli, że jej ekonomiczne konsekwencje będą dotkliwe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
politykier
Putin wie lepiej niż ktokolwiek inny jak Rosję udupić.
Gdyby nie poparcie, jakim się cieszy wśród ludu, można by podejrzewać nawet, że to jakiś agent Mosadu, lub CIA?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Bardzo łagodne wyliczenie, biorąc pod uwagę praktycznie przepołowienie rosyjskiego PKB w dolarach, straty z powodu tej wojny idą już w bilion dolarów. Ktoś podliczył, że z takim PKB, Rosja wkrótce znajdzie się za miastem Nowy Jork z 8 mieszkańców.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane