• rozwiń

Rosja kontra świat. Trwa nierówna wojna informacyjna

Foto: PAP/EPA Foto: Rosja walczy z Zachodem na informacje

Uderzona przez sankcje Rosja wygrywa w wojnie informacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi - pisze "Bloomberg Politics". Jak czytamy, Moskwa "zagłusza głos Ameryki" - ofiarą są fakty.

Jak czytamy, amerykańskie instytucje odpowiedzialne za dostarczanie informacji, w tym w Europie Wschodniej, ustępują miejsca rosyjskim agencjom.

Walka z wiatrakami?

Nierówna konkurencja budzi obawy wśród amerykańskich urzędników. Chodzi głównie o przegraną wojnę informacyjną wokół wydarzeń na Ukrainie i to w chwili, gdy rosyjska gospodarka chwieje się z powodu zachodnich sankcji - czytamy. 

- Rosja jest obecnie zaangażowana w dość niezwykły i szeroki proces propagandy, którego nie widziałem od czasów zimnej wojny - pokreślił sekretarz stanu USA John Kerry. Kraj ten wydaje ogromne pieniądze na tę maszynę propagandy i to kończy się sukcesem, "bo nie ma nic, co by ją zwalczało".

"Bloomberg Politics" zastrzega jednak, że przeciwko Russia 24, Rossija 1, Rossia K czy kanał Sputnik działają sponsorowane przez USA rosyjskojęzyczne serwisy, takie jak "Current Times", który poświęca tematom z Europy Wschodniej jednie 30 minut dziennie.

Europejska odpowiedź

Europa też zastanawia się jak walczyć z rosyjską propagandą. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił niedawno, że wspiera utworzenie zespołu, który będzie monitorował i reagował na kłamstwa propagandy rosyjskiej. Miałby on w ten sposób wspierać stolice europejskie.

Konkretne działania w tej sprawie ma przedstawić przed kolejnym szczytem UE szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Nie wolno lekceważyć ruskiej wojny propagandowej, bo ona wprawdzie fizycznie nie podbija nowych obszarów, ale skutecznie zatruwa tę bardziej bierną część umysłów na Zachodzie, ułatwiając powiększanie wpływów dla rozmaitych skrajnych ruchów i organizacji.
  • 3
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pettersolberg
Nierówna z dosyć prostego powodu - wielu Rosjan zaspamuje fora internetowe i komentarze na stronach prowadzonych po angielsku. Powodzenia w drugą stronę:)
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane