• rozwiń
  • WIG20 2108.02 -0.10%
  • WIG30 2412.05 -0.14%
  • WIG 56253.41 +0.09%
  • sWIG80 11616.53 +0.22%
  • mWIG40 3774.70 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:34

Dostosuj

Rosja i OPEC nieugięte. Ceny spadają, ale nadal będą pompować ropę na rynek

Rosja i OPEC nieugięte. Ceny spadają, ale nadal będą pompować ropę na rynek
Foto: Shutterstock Foto: ematem rozmów była między innymi sytuacja na rynku ropy po oczekiwanym zdjęciu z Iranu embarga na jej eksport

Po czwartkowym spotkaniu rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka z sekretarzem generalnym OPEC Abdullahem al-Badrim obie strony poinformowały, że nie zmniejszą wydobycia ropy naftowej, mimo że ceny surowca spadły.

Tematem rozmów była między innymi sytuacja na rynku ropy po oczekiwanym zdjęciu z Iranu embarga na jej eksport.

Sprawa Iranu

Po zawarciu 14 lipca przez rząd w Teheranie porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego, ceny ropy po okresie stabilizacji ponownie spadły do najniższego poziomu od czterech miesięcy. Zdaniem analityków utrzymają się na takim pułapie bardzo długo, a to ze względu na powrót Iranu na rynki ropy.

Abdullah al-Badri ocenił jednak, że OPEC zdoła "dostosować się" do eksportu irańskiego surowca. - Bardzo cieszymy się z tego, że wszystko wskazuje na to, iż sankcje nałożone na Iran zostaną zniesione - dodał.

Jednak spadki cen ropy bardzo mocno uderzyły w gospodarki krajów producentów; duża nadpodaż surowca, która zdaniem analityków sięga od miliona do 1,5 miliona baryłek dziennie w stosunku do potrzeb rynku, wywiera bardzo silną presję na ceny. Według ekspertów wiele państw eksporterów, licząc na to, że pobyt na ropę wzrośnie, nadal zwiększa wydobycie i nie respektuje limitów narzuconych przez OPEC.

We wspólnym komunikacie Badri i Nowak oświadczyli, że liczą na to, iż "w roku 2016 sytuacja na rynku ropy będzie bardziej zrównoważona (relacja podaży do popytu), co jest warunkiem koniecznym do rozwoju inwestycji". Badri dodał, że Iran ma zamiar rozwijać swoją infrastrukturę naftową, jednak uruchomienie nowych projektów wydobywczych "zajmie mu od pięciu do sześciu lat".

Nowak już w połowie lipca powiedział, przedstawiając mediom plany współpracy Moskwy z Rijadem, że Rosja i Arabia Saudyjska są zgodne co do tego, iż nie muszą zmniejszać wydobycia ropy, gdyż rynek sam ureguluje ceny surowca.

Rosyjski minister powiedział też, że oba kraje zaczęły rozmawiać o możliwości współpracy w zakresie energetyki podczas spotkania w Wiedniu na początku czerwca, nie ma jeszcze jednak konkretnych propozycji takiej kooperacji. Na razie powołano grupę roboczą, która opracuje stosowne projekty - wyjaśnił minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
szczekaczka
OPEC niedługo będzie rozdawał ropę za darmo a u nas nadal będzie za piątaka literek. Coś mi podpowiada że mamy rząd do bani a polak polakowi największym dziadem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_nowak0eus
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane