• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

"Chiny są naszym głównym partnerem". Moskwa i Pekin zacieśniają współpracę

Foto: EPA Foto: Rozmowy w Moskwie przywódców Rosji i Chin toczyły się w przeddzień wielkiej parady w Moskwie

Rosja i Chiny przy okazji wizyty chińskiego prezydenta w Moskwie zawarły w piątek mnóstwo umów, które mają pogłębić współpracę gospodarczą w sytuacji, gdy stosunki Moskwy z Zachodem są zakłócone z powodu roli Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin i Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z zadowoleniem podkreślali w piątek po rozmowach na Kremlu zacieśnienie stosunków swoich państw.

Główny partner

- Chiny są obecnie naszym głównym partnerem strategicznym - powiedział Putin, który wraz z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi był obecny przy podpisaniu umowy o utworzeniu mechanizmu, który pozwoli wielokrotnie zwiększyć kredytowanie rosyjskich firm przez chińskie banki.

Rosyjskie media piszą, że ciągu trzech lat rosyjskie firmy będą mogły dostać z chińskich banków na różne projekty do 20 mld dolarów. W sumie podpisano ok. 40 dokumentów (umów, memorandów itp.) w różnych dziedzinach, w tym w sferze energetyki i transportu.

Prezydent Chin oświadczył, że piątkowe rozmowy pokazały, że Pekin i Moskwa mają takie same poglądy na wiele globalnych problemów.

Rozmowy w Moskwie przywódców Rosji i Chin toczyły się w przeddzień wielkiej parady w Moskwie z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w drugiej wojnie światowej, w której oba kraje poniosły dotkliwe straty. ZSRR stracił co najmniej 25 mln ludzi, Chiny - ponad 20 mln.

Zaproszenie do Pekina

Xi Jinping zaprosił prezydenta Putina na obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, które w Chinach odbywają się 3 września. Putin przyjął zaproszenie.

W moskiewskiej paradzie 9 maja ma wziąć udział ok. 20 szefów państw i rządów z zaproszonych 68, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa UNESCO Irina Bokowa.

Ze względu na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie większość przywódców krajów zachodnich nie przyjęła zaproszenia od prezydenta Putina na obchody Dnia Zwycięstwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_byrtus
Panie prezydencie PUTIN,chwila oddechu(spoleczenstwo,gospodarka,media,opinia publiczna),ale PAN wie PANIE PREZYDENCIE,ze to tylko pozory,uluda,a rzeczytwistosc... ?za pewien czas obecny partner powie:REDDE ,QUOD DEBES.zzware
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane