• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Rosja nie wstąpi do OPEC, ale chce dogadać się w sprawie ropy

Rosja nie wstąpi do OPEC, ale chce dogadać się w sprawie ropy
Foto: gazprom-neft.com Foto: Rosja nie chce należeć do OPEC

Rosja, jeden z czołowych producentów ropy naftowej na świecie, jest gotowa na spotkanie z państwami należącymi do OPEC i tych spoza kartelu, aby omówić sytuację na światowych rynkach - poinformował w sobotę rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Minister dodał, że planowane jest również osobne spotkanie pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską pod koniec października. Obie strony mają omawiać kwestie energetyczne i kilka innych projektów. Po wcześniejszych spotkaniach oczekiwano, że kartel obniży produkcję ropy, co miało doprowadzić do podwyższenia cen surowca na świecie.

Chaos w resorcie

Jednak w piątek zastępca Nowaka, Aleksiej Teksler powiedział, że nic nie wie na temat tych spotkań i że Rosja będzie się trzymać swoich planów, które nie zakładają współpracy z OPEC.

Rosja odmówiła współpracy z kartelem w listopadzie ub. r., aby bronić swojego udziału w rynku. Na początku września b.r. szef rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igor Sieczyn powiedział, że OPEC zaproponował Rosji członkostwo, ale Moskwa woli status obserwatora. Jego zdaniem kartel stracił ostatnio "funkcję regulatora rynku", a więc wejście Rosji do tej organizacji nie byłoby rozsądną decyzją.

Wenezuela, jeden z członków OPEC, od miesięcy domaga się zwołania nadzwyczajnego szczytu OPEC i Rosji, aby ustabilizować ceny ropy na globalnych rynkach. Państwa OPEC planują spotkać się w grudniu na regularnym przeglądzie kwot produkcyjnych, które od ub. r. pozostają niezmienione.

- Jeżeli takie konsultacje się odbędą to jesteśmy gotowi, aby wziąć w nich udział - powiedział Nowak. Nie sprecyzował jednak, kiedy i gdzie może dojść do rozmów.

Rekordowa produkcja

Minister energetyki poinformował również, że w przyszłym roku Rosja wyprodukuje 525 mln ton ropy, czyli ok. 10,5 mln baryłek dziennie. Produkcja ropy w Rosji jest bliska tej z czasów postsowieckich i osiąga obecnie poziom ok. 10,7 mln baryłek dziennie.

Kraj okazał się odporny na niskie ceny ropy, po tym jak słaby rubel zrównoważył straty i sprawił, że produkcja surowca jest w stosunku do dolara jedna z najtańszych na świecie - pisze "The Moscow Times".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane