• rozwiń

Temat: Rosja

Lider zdetronizowany, debiut krewnego Putina. Zobacz listę najbogatszych Rosjan

Lider zdetronizowany, debiut krewnego Putina. Zobacz listę najbogatszych Rosjan
Foto: Kremlin.ru / Wikipedia (CC BY 3.0) / LetterOne Group / Flickr (CC BY 2.0) / Shutterstock Foto: Magazyn "Forbes" opublikował listę najbogatszych Rosjan

Leonid Michelson, Michaił Fridman oraz Aliszer Usmanow. To pierwsza trójka najbogatszych Rosjan według najnowszego rankingu magazynu "Forbes". Po 11 latach do zestawienia wrócił Michaił Chodorkowski.

Na czele rankingu znajduje się Leonid Michelson z majątkiem szacowanym na 14,4 mld dolarów. Jest współwłaścicielem rosyjskich koncernów energetycznych Novatek i Sibur.

Za jego plecami znalazł się Michaił Fridman, założyciel i współwłaściciel Alfa Group z bogactwem szacowanym na 13,3 mld dolarów. Na ostatnim miejscu podium jest Aliszer Usmanow, właściciel największego producenta rudy żelaza w Rosji - Metalloinvest. Przybliżona wartość jego fortuny to 12,5 mld dolarów.

Co ciekawe, poza podium wypadł lider zeszłorocznego zestawienia Władimir Potanin. Rosyjski oligarcha z majątkiem szacowanym na 12,1 mld dolarów spadł na 4. miejsce.

Debiuty i powroty

Do rankingu wrócili tymczasem byli szefowie nieistniejącego już koncernu naftowego Jukos - Michaił Chodorkowski oraz Płaton Lebiediew. "Forbes" oszacował majątek każdego z nich na 0,5 mld dolarów.

Chodorkowski pojawił się w zestawieniu po raz pierwszy od 2005 roku i został sklasyfikowany na 170. miejscu.

Na tegorocznej liście nie brakowało również debiutantów.W rankingu po raz pierwszy pojawił się bowiem Paweł Durow - określany mianem rosyjskiego Marka Zuckerberga. Twórca najpopularniejszego w kraju portalu społecznościowego Vkontakte i aplikacji Telegram. Durow z majątkiem szacowanym na 0,6 mld dolarów znalazł się na 135. miejscu rankingu "Forbesa".

Innym rosyjskim biznesmenem, który zadebiutował w gronie najbogatszych Rosjan jest Kirył Szamałow. Według doniesień medialnych to krewny prezydenta Władimira Putina i główny udziałowiec w największym rosyjskim gigancie petrochemicznym Sibur. Jego majątek szacowany jest na 1,2 mld dolarów.

 

Pierwsza dziesiątka najbogatszych Rosjan:

1. Leonid Michelson - 14,4 mld dolarów

2. Michaił Fridman - 13,3 mld dolarów

3. Aliszer Usmanow - 12,5 mld dolarów

4. Władimir Potanin - 12,1 mld dolarów

5. Giennadij Timczenko - 11,4 mld dolarów

6. Aleksiej Mordaszow - 10,9 mld dolarów

7. Wiktor Wekselberg - 10,5 mld dolarów

8. Władimir Lisin - 9,3 mld dolarów

9. Wagit Alekperow - 8,9 mld dolarów

10. German Khan - 8,7 mld dolarów

Materiał "Faktów z Zagranicy" (08.12.2015):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane