• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja. Wojsko

Rosja buduje okręt wojenny. Wypełni lukę po francuskich mistralach

Rosja buduje okręt wojenny. Wypełni lukę po francuskich mistralach
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ Rama Foto: Rosjanie zrezygnowali z zakupu mistrali. Ogłosili, że sami zbudują okręty wojenne

Rosja rozpoczyna budowę okrętu wojennego podobnego do francuskich mistrali. Statek ma wzmocnić rosyjską marynarkę wojenną w 2018 roku. Okręt ma nosić imię dowódcy, który w czasie II wojny światowej bronił Krymu przed nazistami.

Moskwa rozpoczęła budowę okrętu wojennego, który ma wzmocnić marynarkę wojenną i wypełnić lukę po francuskich mistralach, których sprzedaż została zawieszona ze względu na Zachodnie sankcje - podaje „The Moscow Times”.

Przez Ukrainę

Kreml zrezygnował z zakupu okrętów desantowych typu mistral od Francji. Sprzedaż została zablokowana przez prezydenta Francois Hollande'a w reakcji na agresywne działania Rosji w kryzysie wokół Ukrainy.

Rosjanie odgrażali się, że jeśli nie otrzymają statków od Francji, to zbudują okręty własnymi siłami. Teraz przystąpili do realizacji tych zapowiedzi.

- Okręt dołączy do rosyjskiej marynarki wojennej po zakończeniu jego budowy i wszystkich testach, czyli w 2018 roku - powiedział Władimir Trypichnikow, szef działu okrętowego w Marynarce Wojennej Rosji.

Mniejszy niż Mistral

Jak podaje „The Moscow Times” statek ma nosić imię Piotra Morgunowa, czyli dowódcy Armii Czerwonej, który odegrał kluczową rolę w obronie krymskiego miasta Sewastopol przed inwazją nazistów w czasie II wojny światowej.

Okręt bojowy budowany przez Rosjan będzie mniejszy niż ten oferowany przez Francję. Pozwoli na transportowanie sprzętu wojskowego, czyli 40 transporterów opancerzonych, 13 czołgów i śmigłowców, oraz 300 żołnierzy.

Dla porównania francuskie mistrale mogą zabrać na pokład 900 żołnierzy, 60 pojazdów opancerzonych  oraz co najmniej 16 śmigłowców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
emex74
już to widzę jak zbudują do 2018. Poza tym jak do obrony Krymu desantowce? Przecież to nie obronne okręty tylko stricte do atakowania państw.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane