• rozwiń

Rocznie marnujemy miliony ton nabiału

Marnowanie żywności w Unii Europejskiej Odtwórz: Marnowanie żywności w Unii Europejskiej
Marnowanie żywności w Unii Europejskiej "Źródło: TVN24 BiS"

Na całym świecie rocznie wyrzuca się aż 116 milionów ton nabiału – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Edynburskim.

Według obliczeń Petera Alexandra z Uniwersytetu Edynburskiego sprzedawcy detaliczni i konsumenci są odpowiedzialni za połowę tych odpadów, wyrzucając 60 mln ton produktów mlecznych rocznie.

Marnotrawstwo

Około 56 milionów ton produktów marnuje się jednak zanim dotrą do magazynu. Nabiał często psuje się bowiem już w gospodarstwach lub podczas dystrybucji i eksportu za granicę.

Niektórzy analitycy uważają nawet, że skala marnotrawienia nabiału jest dużo większa i wynosi nie 16 proc., jak ocenili naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, ale aż 30 proc.

- Aby osiągnąć bardziej wydajny system, musimy zastanowić się nad minimalizacją źródeł tych strat – zauważył Peter Alexander.

Zróżnicowane wyrzucanie

W wielu krajach rozwijających się z powodu trudności w przechowywaniu i transporcie produktów, odsetek marnowanego mleka z gospodarstw rolnych jest znacznie wyższy niż w krajach rozwiniętych. Przykładowo, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, 15 proc. nabiału z Omanu jest marnowane już w gospodarstwach, w porównaniu z 0 proc. w Szwecji.

W krajach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, mleko i nabiał są zazwyczaj wyrzucane przez detalistów i konsumentów.

Według brytyjskiego organu rządowego zajmującego się redukcją odpadów, produkty mleczne stanowią jedną piątą wszystkich odpadów żywnościowych w Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane