• rozwiń

Imponująca posiadłość za 200 milionów euro. Kupcem ukraiński miliarder

Rinat Achemtow kupił rezydencję Villa Les Cedres na Lazurowym Wybrzeżu Odtwórz: Rinat Achemtow kupił rezydencję Villa Les Cedres na Lazurowym Wybrzeżu
Rinat Achemtow kupił rezydencję Villa Les Cedres na Lazurowym Wybrzeżu "Źródło: Google Earth"

Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achemtow kupił zabytkową posiadłość Villa Les Cedres na Lazurowym Wybrzeżu - poinformował Bloomberg.

Jak wynika z oświadczenia System Capital Management JSC, firmy należącej do miliardera, posiadłość na Riwierze Francuskiej jest "inwestycją długoterminową".

Posiadłość była w rękach właścicieli włoskiej firmy Davide Campari-Milano, którzy jednak zdecydowali się na jej sprzedaż. W sierpniu ubiegłego roku poinformowano, że nowy nabywca zdecydował się zapłacić za rezydencję 200 milionów euro, czyli równowartość około 854 milionów złotych.

Do tej pory nie było jednak wiadomo, kto zapłacił taką fortunę za zabytkową posiadłość.

Według Bloomberg Billionaires Index Achmetow jest aktualnie 338. najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek jest szacowany na 5,87 miliarda dolarów. Biznesmen jest założycielem System Capital Management JSC, największego konglomeratu przemysłowego na Ukrainie. Jest także właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

To nie jest pierwsza ekskluzywna posiadłość w portfelu Ukraińca. Według  Bloomberga Achmetow jest właścicielem między innymi apartamentu w One Hyde Park, położonego w londyńskiej, zamożnej dzielnicy Knightsbridge.

Villa Les Cedres sprzedana

Dwupiętrowa rezydencja o powierzchni 18 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się w miejscowości Saint-Jean-Cap-Ferrat na południu Francji. Cała działka ma 14 hektarów. Do rezydencji prowadzi długa, kręta droga otoczona wysokimi palmami i cedrowymi drzewami. Stąd też nazwa posiadłości - Les Cedres.

Przy wejściu znajduje się wykonany z brązu posąg Ateny. Wewnątrz czuć klimat dekadencki. Wielkie salony, żyrandole, portrety z XIX wieku. To jednak nie wszystko. Tamtejsza biblioteka posiada zbiór kilku tysięcy książek. W rezydencji znajduje się też 14 sypialni.

Villa Les Cedres została wybudowana na początku XIX wieku. W 1850 roku posiadłość kupił burmistrz francuskiej miejscowości Villefranche-sur-Mer. W tamtym okresie wykorzystywano ją głównie jako gospodarstwo do uprawiania drzew oliwnych.

Następnie potomkowie burmistrza sprzedali nieruchomość królowi Belgii Leopoldowi II w 1904 roku. W 1924 roku, 15 lat po śmierci Leopolda II, Les Cedres zostało przejęte przez rodzinę Marnier-Lapostolle, pomysłodawców i twórców znanego likieru Grand Marnier. Następnie rezydencja była własnością włoskiej firmy Davide Campari-Milano, producenta likierów takich jak Campari.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane