• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Miliarder: zatrudnianie byłych więźniów "zwiększa bezpieczeństwo"

Miliarder: zatrudnianie byłych więźniów "zwiększa bezpieczeństwo"
Foto: William Murphy/flickr.com/(CC BY-SA 2.0) Foto: Richard Branson, miliarder i założyciel Virgin Group

Richard Branson zachęca do zatrudniania byłych więźniów. - Rekrutacja osób z wyrokami w przeszłości nie kosztuje nas więcej niż normalny proces i stanowi motywację dla pracowników - możemy przeczytać w poradniku opracowanym przez Virgin Trains.

Miliarder zachęca przedsiębiorstwa do zatrudniania osób z wyrokami. Branson uzasadnia to tym, że sięgnięcie po eksprzestępcę "zwiększa pulę talentów, obniża prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa, pielęgnuje ducha przedsiębiorczości i zwiększa bezpieczeństwo".

Poradnik dla firm

Miliarder zresztą nie tylko mówi, ale i daje przykład poprzez zatrudnianie ludzi z więzień oraz programów resocjalizacyjnych w Virgin Trains. Brytyjska firma należąca do Bransona zatrudnia obecnie 25 pracowników z kryminalną przeszłością. W ostatnim roku wskaźnik ten wzrósł o 3 punkty proc.

To jednak nie wszystko. Firma opracowała także specjalny poradnik dla innych pracodawców. Znajdziemy w nim m.in. informacje na temat organizacji charytatywnych i wiezień, z którymi firmy mogą podjąć współpracę.

- Rekrutacja osób z wyrokami w przeszłości nie kosztuje nas więcej niż normalny proces i stanowi motywację dla pracowników - czytamy w poradniku. Znajduje się tam również historia Tammy Moreton, zatrudnionej w ramach programu. - To naprawdę trudne dla byłych przestępców, gdy pracodawca wie o twojej kryminalnej przeszłości. To sprawia, że nie są zainteresowani podobnymi czynami - wyjaśnia.

Specjalna ustawa

Branson wraca ze swoim pomysłem w momencie, kiedy bezrobocie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jest na dobrej drodze do osiągnięcia najniższych poziomów od czasu globalnego kryzysu finansowego. Miliarder nie jest zresztą jedynym, który podejmuje temat zatrudniania osób z kryminalną przeszłością.

W ubiegłym roku władze Nowego Jorku wprowadziły bowiem ustawę "Fair Chance Act" (Równe Szanse), która zakazuje pracodawcą zadawania pytań o karalność w trakcie procesu rekrutacji aż do momentu złożenia oferty zatrudnienia kandydatowi.

Jak wskazuje CNN Money, ponad 600 tys. osób jest zwalnianych z więzienia każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Dwie trzecie z nich ponownie trafia jednak za kratki w ciągu następnych trzech lat. Zdaniem Bransona w zatrzymaniu tego procederu pomóc mogą jego propozycje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane