• rozwiń

Banki centralne kupują rekordowe ilości złota. Liderem sąsiad Polski

"Mają nadzieję dorobić się fortun". Na Saharze zaczęła się gorączka złota Odtwórz: "Mają nadzieję dorobić się fortun". Na Saharze zaczęła się gorączka złota
"Mają nadzieję dorobić się fortun". Na Saharze zaczęła się gorączka złota "Źródło: TVN24 BiS"

Rosja stała się światowym liderem pod względem zakupów złota - ocenia Światowa Rada Złota. Według danych organizacji rosyjski bank centralny kupił w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 roku 55 ton kruszcu.

Informację o tym, że Rosja stała się największym nabywcą złota podał w piątek rosyjski portal RBK, powołując się na oceny Światowej Rady Złota (WGC).

Z jej danych wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku banki centralne kupiły w sumie 145,5 ton złota, bijąc tym samym - jeśli chodzi o pierwsze kwartały - rekord ostatnich sześciu lat.

Nie tylko Rosja

Z informacji Światowej Rady Złota wynika, że Rosja kupiła w pierwszym kwartale ponad 55 ton złota, co zwiększyło jej złote rezerwy do poziomu 2,2 tys. ton (dla porównania Polska ma około 120 ton).

Według danych rosyjskiego banku centralnego z początku kwietnia wartość rosyjskich rezerw obcych walut i złota wyniosła 487,8 mld dolarów, co jest najwyższym ich poziomem na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Z danych WGC wynika, że prócz Rosji złoto kupowały w ostatnim czasie w dużych ilościach również Chiny, Kazachstan, Turcja, Ekwador, Katar i Kolumbia. Wcześniej informowaliśmy, że swoje rezerwy w złocie zwiększyła także Polska.

WGC to organizacja zrzeszająca największe światowe firmy wydobywające złoto.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane