• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wasiliki Tanu pokieruje Grecją do końca września

Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU Foto: Wasiliki Tanu

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos podpisał w piątek dekret o rozwiązaniu parlamentu i przeprowadzeniu przedterminowych wyborów 20 września - informuje agencja Reuters, powołując się na anonimowego urzędnika z kancelarii prezydenta.

Prezydent mianował w czwartek przewodniczącą Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu premierem tymczasowego rządu. Ta pierwsza kobieta piastująca urząd premiera Grecji ma pokierować krajem do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W czwartek szef eurosceptycznej partii Jedność Ludowa, powstałej po rozłamie w Syrizie, Panagiotis Lafazanis zwrócił prezydentowi Pawlopulosowi mandat do powołania nowego rządu koalicyjnego. Wcześniej misję utworzenia rządu otrzymała największa w Grecji partia opozycyjna,

konserwatywna Nowa Demokracja, która jednak również poniosła porażkę.

Grecja ma zostać w strefie euro

Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent mógł jeszcze sięgnąć po "rozwiązanie ostatniej szansy", czyli zwołać spotkanie przywódców wszystkich partii w nadziei, że zgodzą się sformować rząd koalicyjny. Mógł także od razu wyznaczyć gabinet tymczasowy i ogłosić termin nowych wyborów.

Z sondażu opublikowanego w piątek wynika, że 64 proc. ankietowanych nie popiera decyzji Ciprasa o rezygnacji i przedterminowych wyborach. To samo badanie pokazuje, że lewicowa Syriza pozostanie największą partią w greckim parlamencie.

68 proc. badanych uważa także, że Grecja powinna za wszelką cenę pozostać w strefie euro, nawet jeśli oznaczałoby to kolejne oszczędności.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane