• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Reuters: niepokój wokół Brexitu wkradł się na szczyt NATO

Foto: Jacek Turczyk / PAP Foto: Jednym z gości szczytu NATO był obecny premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Rozmowy na trwającym w Warszawie szczycie NATO oficjalnie dotyczą odstraszania Rosji, wsparcia Ukrainy i Afganistanu oraz ochrony krajów bałtyckich, ale w kuluarach dominuje Brexit - pisze w sobotę agencja Reutera.

- Prawdopodobnie nie będzie przesadą, jeśli powiem, że przy stole, przy którym siedzę z moimi kolegami, prawie nie ma innego tematu - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond, komentując kolację wydaną w piątek wieczorem dla szefów dyplomacji państw sojuszu w Warszawie.

Temat Londyn

- Jesteśmy na szczycie NATO, ale większość rozmów nie dotyczy spraw natowskich, tylko wyniku referendum i jego konsekwencji - dodał Hammond.

Reuters podkreśla, że brytyjski premier David Cameron, który na skutek referendum zapowiedział swoją dymisję, był witany przez innych przywódców raczej z sympatią niż wyrzutem. W Warszawie wykorzystywał on każdą okazję, by zapewnić sojuszników, że Wielka Brytania pozostanie zaangażowana w sprawy europejskiego i międzynarodowego bezpieczeństwa, nawet jeśli opuści Unię Europejską. Zwłaszcza że wciąż będzie krajem, który najwięcej w Europie wydaje na obronność.

Sojusznik

Prezydent Barack Obama z kolei starał się zapewnić, by Wielka Brytania - najbliższy sojusznik USA w Europie - nie została odizolowana bądź ukarana przez jej europejskich partnerów w wyniku referendum. Obama zresztą próbował przekonać Brytyjczyków do głosowania za pozostaniem w UE.

Powołując się na źródła obecne na spotkaniu UE-USA, Reuters podał, że Obama wypytywał w Warszawie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o warunki wymiany handlowej, jakie Wielka Brytania może wynegocjować z UE, oraz jak szybko porozumienie może zapaść, by uspokoić rynki finansowe.

Czas na porozumienie

Europejski dyplomata zdradził Reutersowi, że Obama naciskał na szybkie porozumienie Wielkiej Brytanii z UE. - Tusk i Juncker postanowili udzielić mu lekcji i podkreślili, że ważne jest, aby pozostała "27" zachowała jedność. Jeśli się będziemy spieszyć, to tę jedność możemy stracić - powiedział.

Na razie piłka jest po stronie Camerona, a właściwie jego następczyni na stanowisku premiera i lidera Partii Konserwatywnej, która zostanie wyłoniona we wrześniu. Kandydatki są dwie: szefowa MSW Theresa May oraz minister energii Andrea Leadsom. To któraś z nich złoży w Brukseli formalny wniosek o wystąpienie z UE, rozpoczynając negocjacje, które potrwają co najmniej dwa lata.

Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes powiedział, iż na spotkaniu Obamy z przywódcami UE podkreślono, "że ważne jest to, by negocjacje odbyły się w sposób, który nie wywoła niepokoju rynków finansowych, ani nie zagrozi globalnej stabilności gospodarczej".

- W wyniku spotkania stało się jasne, że nie będzie to przebiegało tak, by ukarać Zjednoczone Królestwo, ale raczej tak, by znaleźć drogę ku nowym relacjom - powiedział Rhodes.

Warunki Brexitu

Unijni, francuscy i niemieccy przywódcy postawili sprawę jasno: Wielka Brytania nie będzie mogła zachować pełnego dostępu do lukratywnego jednolitego rynku UE, zwłaszcza zapewnić go swojemu wielkiemu sektorowi usług finansowych, jeśli nie zaakceptuje unijnych zasad, włączając w to swobodę przepływu osób. Tymczasem obie kandydatki do fotela premiera Wielkiej Brytanii opowiadają się za ograniczeniem imigracji.

Reuters pisze, że wraz z Brexitem Amerykanie tracą najmocniejszego adwokata swoich spraw w UE, i obawiają się, jakie to będzie miało konsekwencje.

Tureckie źródła podały, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pytał Camerona w prywatnej rozmowie, kto po odejściu Wielkiej Brytanii będzie się opowiadał za przyjęciem jego kraju do UE. Odpowiedź: "Włochy i Holandia" brzmiała mało pocieszająco - pisze Reuters.

Agencja podkreśla też wypowiedź prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, która ceni twarde brytyjskie stanowisko wobec Rosji. - Mam nadzieję, że wyjście z UE wymusi jeszcze aktywniejszą postawę Brytyjczyków w sprawach bezpieczeństwa. Jestem pewna, że tak będzie - powiedziała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
smerf_mady
Ja przewiduje zwolnienia wskutek przymusowej emigracji tamtejszych imigrantów a skutkiem tego będą strajki i większe: bezrobocie i podatki oraz wzrost przestępczości s Szkocja wyjdzie z tego bagna czym doprowadzi do wojny
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane