• rozwiń

Temat: Hiszpania

Najlepsza restauracja na świecie jest w Katalonii. W czołowej "50" brak polskich lokali

Najlepsza restauracja na świecie jest w Katalonii. W czołowej "50" brak polskich lokali
Foto: cellercanroca.com Foto: Tak wygląda najlepsza restauracja na świecie - El Celler de Can Roca

El Celler de Can Roca z katalońskiej Girony powróciła na szczyt rankingu najlepszych restauracji na świecie. To drugie zwycięstwo lokalu prowadzonego przez trzech braci. W pierwszej setce rankingu „The World’s 50 Best Restaurants” nie ma restauracji z Polski.

Hiszpańska restauracja już przed dwoma laty zdobyła pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie. Teraz powróciła na szczyt zestawienia „The World’s 50 Best Restaurants”.

Rodzinny biznes

El Celler w katalońskiej Gironie prowadzą trzej bracia. Wszyscy są kucharzami. Mają też swoje specjalizacje: Joan zarządza kuchnią, Josep zajmuje się winem, a Jordi jest szefem cukierni.

W menu najlepszej restauracji na świecie klienci znajdą klasyczne smaki i składniki, czyli przede wszystkim ryby, oliwki czy iberyjską wieprzowinę. Lokal wyróżniono za różnorodność metod gotowania, rozpalające zmysły dania, które nie tylko pozostają w pamięci na długo, ale również są prawdziwymi dziełami sztuki. Doceniono też szeroki i ambitny wachlarz win, które wybrał Josep.

Kto dalej?

Na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu znalazła się restauracja Osteria Francescana z Modeny w północnych Włoszech. Na podium zmieściła się jeszcze kopenhaska Noma, która przed rokiem była pierwsza.

Co ciekawe w pierwszej 50 najlepszych restauracji na świecie znalazło się pięć lokali z Francji. Jednak najlepsza z nich, czyli Mirazur znalazła się dopiero na 11. miejscu. Dużym zaskoczeniem była bardzo wysokie, bo aż 23. miejsce moskiewskiej restauracji Biały Królik, która jest nowością na liście.

Warto podkreślić, że w siłę rosną restauracje spoza Europy. W pierwszej dziesiątce są bowiem lokale z Peru (4. miejsce), Japonii (8. miejsce), Brazylii (9. miejsce), Tajlandii (10. miejsce) oraz Stanów Zjednoczonych (5. miejsce).

Jak wybierają?

Zestawienie „The World’s 50 Best Restaurants” jest tworzone na podstawie wyboru blisko tysiąca znanych kucharzy, restauratorów i krytyków kulinarnych z całego świata. Każdy z nich wskazuje maksymalnie siedem restauracji, w których jadł w ostatnich 18 miesiącach. Lokale, które są wskazywane najczęściej i oceniane najlepiej, trafiają na szczyt rankingu.  

Najlepsze restauracje na świecie według rankingu „The World’s 50 Best Restaurants”

1. El Celler de Can Roca - Girona, Hiszpania
2. Osteria Francescana -  Modena, Włochy
3. Noma - Kopenhaga, Dania
4. Central - Lima, Peru
5. Eleven Madison Park - Nowy Jork, USA
6. Mugaritz - San Sebastian, Hiszpania
7. Dinner by Heston Blumenthal - Londyn, Wielka Brytania
8. Narisawa - Tokio, Japonia
9. D.O.M. - São Paulo, Brazylia
10. Gaggan - Bangkok, Tajlandia

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane