• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Chiński producent smartfonów z zakazem w USA. "Złamał prawo"

Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym Odtwórz: Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym
Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym "Źródło: TVN24 BiS"

Resort handlu USA zabronił amerykańskim firmom sprzedawania części dla chińskiej korporacji telekomunikacyjnej ZTE Corp., która złamała prawo, dostarczając nielegalnie Iranowi i Korei Północnej sprzęt telekomunikacyjny - poinformował w poniedziałek minister handlu Wilbur Ross.

Stany Zjednoczone nałożyły już w marcu 2017 roku na ZTE karę w wysokości 1,2 mld dol. za złamanie embarga na eksport do Iranu i Korei Północnej.

Łamanie prawa

W poniedziałek Ross ogłosił, że chiński gigant telekomunikacyjny ponownie złamał prawo. W związku z tym amerykańskie firmy nie będą mogły dostarczać mu komponentów do produkcji jego towarów.

Zakaz obejmuje takie części jak mikroprocesory czy rutery, które mogą być wykorzystywane do szyfrowania danych.

Również w poniedziałek główna brytyjska agencja ds. cyberbezpieczeństwa NCSC (National Cyber Security Centre) ostrzegła firmy sektora telekomunikacyjnego, by nie korzystały z usług bądź sprzętu ZTE Corp.

- NCSC ocenia, że nie sposób ograniczyć zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego wynikających z korzystania ze sprzętu lub usług ZTE w obrębie brytyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej - oznajmił dyrektor techniczny NCSC Ian Levy.

Zakaz

W styczniu Republikanie w Kongresie zgłosili projekt ustawy zakazującej amerykańskim organizacjom rządowym korzystania i zamawiania usług oraz sprzętu telekomunikacyjnego powiązanego z takimi chińskimi firmami jak Huawei i ZTE. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa narodowego. Z tego samego powodu amerykański rząd zablokował również serię przejęć przez chińskie firmy.

W 2012 roku Huawei i ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury. Amerykański rząd oskarżył chińskie firmy o instalowanie w produktach "tylnych drzwi", zapewniających władzom w Pekinie dostęp do wrażliwych informacji, na przykład miejsca pobytu użytkownika.

Odpowiedź na zarzuty

Obie firmy odrzuciły zarzuty jako "kłamliwe", upatrując w nich nieuczciwej konkurencji lub działań motywowanych politycznie. Mimo oskarżeń, telefony Huawei pozostały dostępne w USA w sprzedaży internetowej i w sklepach z elektroniką.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane