• rozwiń
  • WIG20 2168.67 -0.72%
  • WIG30 2492.43 -0.67%
  • WIG 56348.13 -0.38%
  • sWIG80 11565.09 -0.49%
  • mWIG40 3875.42 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:20

Dostosuj

Republikanie przedstawili projekt zmian w systemie podatkowym

Obamacare zostaje. "Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło" Odtwórz: Obamacare zostaje. "Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło"
Obamacare zostaje. "Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło" "Źródło: tvn24bis"

Republikanie w Kongresie USA wezwali w czwartek do dokonania wielu zmian w systemie podatkowym, w tym do redukcji opodatkowania przedsiębiorstw do 20 procent z obecnych 35 procent i zmniejszenia liczby progów podatkowych dla osób fizycznych - informuje Reuters.

Powołując się na uzyskany dokument w tej sprawie, Reuters pisze, że komisja Izby Reprezentantów ds. podatków zaproponowała m.in. podwojenie standardowej kwoty wolnej od podatku dla osób rozliczających się indywidualnie i rodzin, wprowadzenie limitu 10 tys. dolarów odpisu od stanowych i lokalnych podatków od nieruchomości.

Reuters odnotowuje, że dokument, który uzyskał, zawiera szczegóły projektu ustawy, który - jak się oczekuje - będzie jeszcze modyfikowany i że miną jeszcze tygodnie, a może i miesiące, zanim Kongres podejmie rozstrzygające działania.

Według Republikanów projekt zakłada redukcję podatków o ok. 1,5 biliona dolarów w ciągu dekady.

Agencja odnotowuje, że proponowane rozwiązania są w znacznej mierze zgodne z oczekiwaniami wobec planu redukcji podatków, nad którym Republikanie pracują od tygodni.

"New York Times” podaje, że utrzymano najwyższą stopę podatkową – 39,6 proc. - dla opodatkowujących się wspólnie małżonków z grupy najwięcej zarabiających (powyżej 1 miliona dolarów rocznie). Przewidziano też zwiększenie ulg podatkowych na dzieci, ale także likwidację niektórych ulg podatkowych, w tym odpisu kosztów opieki medycznej.

Proponuje się ograniczenie odpisu odsetek od kredytów hipotecznych, przy czym miałoby to dotyczyć dopiero tych, którzy zaciągną takie kredyty po wejściu w życie zmian w systemie podatkowym.

Agencja Associated Press pisze, że plan przewiduje, iż typowa czteroosobowa rodzina z dochodem brutto w wysokości 59 tys. dolarów oszczędzi w przyszłym roku na podatkach 1182 dolary. AP zwraca uwagę, że prezydent Donald Trump optymistycznie ocenia możliwość uchwalenia ustawy podatkowej do końca roku.

Demokraci twierdzą, że plan podatkowy faworyzuje przedsiębiorstwa i bogatych. Ostrzegają, że wzrośnie obciążenie podatkowe klasy średniej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane