• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejny Polak we władzach ukraińskich kolei

Kolejny Polak we władzach ukraińskich kolei
Foto: tvn24 Foto: Remigiusz Paszkiewicz rozpoczął karierę zawodową w 1996 r. w Ministerstwie Finansów

Rada Ministrów Ukrainy powołała dziś Remigiusza Paszkiewicza na stanowisko wiceprezesa zarządu kolei ukraińskich (UŻ), odpowiedzialnego za infrastrukturę kolejową w tym kraju. Paszkiewicz jest drugim, obok Wojciecha Balczuna, Polakiem zasiadającym we władzach ukraińskich kolei.

Remigiusz Paszkiewicz to menadżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze finansowym i w przemyśle, specjalista w dziedzinie integracji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. W latach 2012 -2015, jako prezes PKP PLK - polskiego zarządcy infrastruktury kolejowej - przeprowadził największy w historii polskich kolei program modernizacyjny.

Pod jego rządami spółka PKP PLK odnotowała skokowy wzrost w zakresie efektywności działania i poziomu wykorzystywania środków unijnych. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w przyznaniu mu w 2014 roku nagrody dla najlepszego zarządcy infrastruktury kolejowej w Unii Europejskiej.

Wyraz uznania

- Dzisiejsza decyzja władz Ukrainy jest kolejnym wyrazem uznania dla zmian przeprowadzonych w Polsce, także w obszarze modernizacji i restrukturyzacji kolei. Jest to zarazem dowód zaufania do zespołu menadżerów, którego działania doprowadziły do istotnej poprawy standardu usług świadczonych przez Polskie Koleje Państwowe - powiedział Paszkiewicz.

Remigiusz Paszkiewicz rozpoczął karierę zawodową w 1996 r. w Ministerstwie Finansów, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora Biura Ministra i Dyrektora Generalnego. Od 2001 r. był związany z Narodowym Bankiem Polskim, gdzie jako dyrektor Gabinetu Prezesa NBP odpowiadał m.in. za organizację współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym oraz zarządzanie jakością w sektorze finansowym.

W 2007 r. został członkiem zarządu spółki ORLEN Finance AB, zajmującej się emisją obligacji korporacyjnych. Z PKN ORLEN związany był do 2009 r. pełniąc m.in. funkcje zastępcy dyrektora grupy kapitałowej i wiceprezesa zarządu Unipetrol Trade. W 2009 r. objął stanowisko członka zarządu, a w 2010 prezesa spółki ANWIL S.A - wiodącego przedsiębiorstwa w polskim sektorze Wielkiej Syntezy Chemicznej. W okresie jego urzędowania na stanowisku prezesa - w 2011 r. - spółka ta odnotowała najlepszy wynik finansowy w swojej dotychczasowej historii.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ukończył także  studia podyplomowe w Kolegium Europejskim w Natolinie oraz JFK School of Government (Innovation and Technology Seminar) Harvard University.

Wraz z Remigiuszem Paszkiewiczem powołany został również Marek Zaleśny, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych w latach 2009-2013.

To  kolejni Polacy, który zasiądą we władzach ukraińskich kolei. W kwietniu b.r. dyrektorem generalnym przewoźnika został Wojciech Balczun, były prezes m.in. PKP Cargo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane