• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Referendum na Wyspach coraz bliżej. Sprawdź najnowsze sondaże

Foto: Crown Copyright Foto: Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii odbędzie się 23 czerwca br.

Cztery z pięciu najnowszych sondaży opinii publicznej w Wielkiej Brytanii wskazują na zwycięstwo zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zwolennicy Brexitu są w tych badaniach, których wyniki opublikowano we wtorek i w środę, w odwrocie.

Według sondażu ośrodka YouGov dla "Timesa" za pozostaniem w UE jest 44 proc. ankietowanych, 40 proc. opowiada się za wyjściem z UE, a 12 proc. jest niezdecydowanych.

Z kolei według wyników opublikowanych w "Daily Telegraph" 55 proc. ankietowanych jest za pozostaniem w UE, a zwolenników Brexitu jest 40 proc. Badanie przeprowadził ośrodek ORB.

"Independent" opublikował zaś wyniki badania British Election Survey, według których 43 proc. jest za pozostaniem w UE, a 40,5 proc. za Brexitem.

Dużo większa różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu jest w sondażu Ipsos Mori dla "Evening Standard": 55 proc. opowiada się za pozostaniem w UE, a 37 proc. - za opuszczeniem wspólnoty.

Średnia z sondaży

Badanie ICM przeprowadzone dla "Guardiana" pokazuje, jaką różnicę robi sposób jego przeprowadzenia. W przypadku ankiety on-line zwolennicy Brexitu wygrywają czterema pkt. proc. przewagi. Gdy zaś ankietowanych przepytuje się telefonicznie, zwolennicy pozostania w UE mają 10 pkt. przewagi.

Sondażownia What UK Think wyliczyła średnią z ostatnich sondaży i podała, że gdyby referendum odbywało się teraz, 52 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za pozostaniem w UE, a 48 proc. za Brexitem.

Mimo że w sondażach zdaje się przeważać trend przeciw Brexitowi, ośrodki badania opinii podkreślają, że decydująca będzie frekwencja: im będzie mniejsza, tym mocniejszy będzie obóz zwolenników wyjścia z UE, gdyż tworzy go elektorat bardziej zdyscyplinowany i zdecydowany głosować.

Referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

#BrexitTour Macieja Worocha. Materiał "Faktów" TVN (16.05.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Danniroy
Sondaże mówią , ze więcej osób za pozostaniem w EU. Ale rozmawiając na ulicy czy wsród znajomych widać wyraźnie , ze większość mówi o wyjściu. Oczywiście nasi rodacy, którzy nie maja obywatelstwa brytyjskiego nie mogą głosować. Ale wiadomo, ze są za pozostaniem w Unii.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Kedar1985
Chciałbym aby w referendum więcej opowiedziało się za Brexitem. W Europie było by ciekawiej w kwestii politycznej. Ale coś tak czuję, że nawet jak rzutem na taśmę wygrają zwolennicy Brexitu to tak będzie kombinowanie aby Wielka Brytania została we wspólnocie
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane