• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Podróżuj póki możesz. Brytyjska branża turystyczna ostrzega przed Brexitem

ABTA ostrzega przed Brexitem Odtwórz: ABTA ostrzega przed Brexitem
Foto: wikimedia.org | Video: TVN24 BiS Foto: Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży ostrzega przez skutkami Brexitu | Video: ABTA ostrzega przed Brexitem

Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży (ABTA) ostrzega przez skutkami Brexitu. Jak wskazują eksperci, po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej, Brytyjczycy muszą liczyć się ze wzrostem cen biletów lotniczych, a także mniejszą liczbą połączeń z innymi krajami Europy.

W referendum, które odbędzie się 23 czerwca, obywatele Wielkiej Brytanii zadecydują, czy ich kraj ma pozostać w UE, czy też ją opuścić. Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży jest kolejną organizacją, która w ostatnim tygodniach ostrzega przed tym drugim scenariuszem.

Jakie straty?

Teraz członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej pozwala bowiem na swobodny przepływ podróżnych, pracowników i wymianę handlową z 28 krajami europejskimi. Ale Brexit spowodowałoby opuszczenie przez kraj strefy wolnego handlu Unii Europejskiej. W konsekwencji konieczne byłyby negocjacje z całą Unią, bądź bezpośrednio z krajami, w celu ustalenia nowych zasad, na jakich odbywałyby się podróże z i na Wyspy.

ABTA ostrzega tymczasem, że nowe ograniczenia i ustalenia mogą prowadzić do wyższych kosztów dla przewoźników i firm turystycznych, które mogą zostać przerzucone na konsumentów.

Brexit "najprawdopodobniej doprowadzi do wzrostu cen biletów i mniej regularnych lotów między UE i Wielką Brytanią", ostrzega cytowany w oświadczeniu ABTA prezes Monarch Group, Andrew Swaffied. Do koncernu należy tani brytyjski przewoźnik Monarch Airlines, który obsługuje głównie połączenia z krajami basenu Morza Śródziemnego.

To jednak nie wszystko.

Spodziewany spadek wartości funta brytyjskiego w połączeniu z nowymi kosztami opieki zdrowotnej, spowoduje również droższe wakacje w Europie, ostrzega ABTA. Brytyjska waluta od listopada ub.r. w stosunku do euro spadła bowiem o 10 proc., czego powodem według ekspertów jest właśnie widmo Brexitu.

Ponadto, Brytyjczycy mają obecnie zagwarantowany dostęp do lokalnej służby zdrowia, jeśli zachorują w innym kraju UE. Mogłoby się zmienić po opuszczeniu Unii, zauważa ABTA. I w konsekwencji doprowadzić do wzrostu kosztów ubezpieczenia zdrowotnego dla podróżnych.

Według danych stowarzyszenia, Brytyjczycy wydają prawie 28,3 mld euro rocznie na turystykę w Unii Europejskiej i odbywają w tym czasie aż 29 milionów podróży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
nie ma powodu dla którego ceny miały by wzrosnąć i dla którego miałoby być mniej połączeń. problem może być jedynie na granicy kolejowej i na promie - na lotniskach zamiast kontroli dowodów - będą kontrolowali paszporty...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
Loty z wysp i na wyspy, tak samo mogą wzrosnąć jak i spaść. Strachy na lachy a dla UK turystyka i tak jest niezbędnym elementem funkcjonowania państwa i nie mogą sobie pozwolić na spadek obrotów.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane