• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Wyniki referendum: Grecy odrzucili warunki zagranicznej pomocy

05.07.2015 | Nieoficjalne wyniki referendum w Grecji – coraz bardziej realny Grexit Odtwórz: 05.07.2015 | Nieoficjalne wyniki referendum w Grecji – coraz bardziej realny Grexit
Foto: PAP/EPA/ ARMANDO BABANI | Video: Fakty TVN Foto: Premier Grecji Aleksis Cipras | Video: 05.07.2015 | Nieoficjalne wyniki referendum w Grecji – coraz bardziej realny Grexit

Grecy zagłosowali na "nie" w niedzielnym referendum - to wynik po przeliczeniu wszystkich głosów. Oznacza to, że rząd Aleksisa Ciprasa może odrzucić warunki dalszej pomocy trojki. Według części komentatorów może to oznaczać wyjście Grecji ze strefy euro, a nawet Unii Europejskiej. W poniedziałek oglądaj program specjalny w TVN24 Biznes i Świat.

03:30 Według analityków banku Barclays wynik greckiego referendum oznacza, że wyjście Grecji ze strefy euro staje się w tej chwili najbardziej realnym scenariuszem. Według nich Europejski Bank Centralny wycofa się z pomocy dla Grecji przed 20 lipca, kiedy to mija termin spłaty znaczącej części greckiego zadłużenia. Zdaniem analityków oznacza to ponad 30 mld euro strat dla greckich banków i równa się konieczności wprowadzenia przez grecki bank własnej waluty w celu przywrócenia płynności. To z kolei równa się wyjściu Grecji ze strefy euro.

 

02:51 61,31 proc. uczestników referendum w Grecji ws. warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło te warunki - podało w poniedziałek nad ranem greckie MSW po przeliczeniu wszystkich głosów. MSW poinformowało także na swej stronie internetowej, że frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 62,5 proc.

 

02:38 Z kolei szef Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Syed Kamall porównał decyzję Greków wyrażoną w niedzielnym referendum do zerwania plastra z rany. "Przez cztery lata Europa przyklejała plaster na otwartą ranę. Grecy właśnie go zerwali" - napisał w oświadczeniu.

"Jeśli Grecy chcą skorzystać z dewaluacji (osłabienia nowej waluty - red.), aby stać się bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym i inwestycyjnym to najmniejszym złem może być wyjście ze strefy euro" - wskazał Kamall.

 

01:54 Grecja jest w bardzo trudnej sytuacji, wynik referendum może doprowadzić do wyjścia tego kraju ze strefy euro - przewidują unijni politycy w reakcji na odrzucenie przez Greków porozumienia z wierzycielami na dotychczasowych warunkach.

"Grecja podjęła swoją decyzję. Teraz musimy spokojnie porozmawiać o kolejnych krokach. Nie ma łatwych i szybkich rozwiązań" - napisał na Twitterze szef największej frakcji w PE Europejskiej Partii Ludowej, niemiecki chadek Manfred Weber.

01:01 Brytyjski minister finansów George Osborne zapewnił, że rząd w Londynie jest przygotowany na każdy scenariusz po greckim referendum w sprawie porozumienia z wierzycielami. W poniedziałek wyniki referendum w Grecji i potencjalne konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki będą tematem spotkania premiera Davida Camerona z Osbornem i szefem Banku Anglii Markiem Carneyem.

- Cokolwiek zdecyduje Grecja, Wielka Brytania będzie na to przygotowana - mówił Osborne w niedzielę na antenie BBC. - Mamy przygotowane gotowe rozwiązania w zależności od wyniku.

Sytuacja jest o tyle istotna, że już w środę Osborne przedstawi w parlamencie powyborczy projekt budżetu, w którym znaleźć mają się poważne cięcia wydatków publicznych, w tym ograniczenie o 12 mld funtów budżetu na pomoc socjalną.

 

00:38

 

23:50 Z najnowszych wstępnych rezultatów opublikowanych na stronie internetowej greckiego MSW wynika, że 61,4 proc. uczestników referendum ws. sprawie warunków porozumienia zagłosowało na "nie". Warunki pomocy, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności, w niedzielę poparło 38,5 proc. głosujących. Są to wyniki po przeliczeniu blisko 90 proc. głosów.

 

23.:15 Szef KE Jean-Claude Juncker będzie nocy z niedzieli na poniedziałek rozmawiał z przywódcami 18 państw strefy euro na temat Grecji, po tym jak obywatele tego kraju odrzucili propozycję wierzycieli ws. pomocy zagranicznej. "Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości i szanuje wynik referendum w Grecji" - podkreślono w oświadczeniu wydanym z niedzielę późnym wieczorem.

Z jego treści wynika, że Juncker będzie konsultował się z wszystkimi przywódcami państw strefy euro poza premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. W nocy, a także w poniedziałek ma również rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.

 

23:00 Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydował o zwołaniu na wtorkowy wieczór specjalnego szczytu państw strefy euro. Temat - Grecja.

22:43 - Grecy dokonali odważnego wyboru i zmienili historię - podkreślił w wieczornym przemówieniu premier Grecji Aleksis Cipras. Dodał, że w niedzielę Grecy udowodnili, że demokracja nie może być szantażowana. Dodał Grecy są gotowi do kontynuowania negocjacji na temat planu reform.

 

22:35 Rzecznik prezydenta Francji poinformował, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdzi w poniedziałek, czy we wtorek odbędzie się szczyt strefy euro. Po zwycięstwie w Grecji przeciwników warunków porozumienia z wierzycielami kanclerz Niemiec i prezydent Francji opowiedzieli się za zwołaniem na wtorek nadzwyczajnego szczytu eurogrupy. Angela Merkel i Francois Hollande rozmawiali telefonicznie o wyniku referendum w Grecji.

 

22:25 Rzecznik szefa eurogrupy poinformował właśnie, że w najbliższym tygodniu odbędzie się spotkanie ministrów finansów eurogrupy, którzy przedyskutują konsekwencje greckiego referendum. Rzecznik dodał, że do spotkania raczej nie dojdzie w poniedziałek, tylko w kolejnych dniach.

 

22:14 Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował w niedzielę do wszystkich stron o odpowiedzialność ws. Grecji, gdzie według wstępnych wyników obywatele w referendum odrzucili propozycję wierzycieli ws. pomocy zagranicznej. Z wyniku cieszy się włoska opozycja.

W wydanym oświadczeniu włoski prezydent podkreślił, że należy "z szacunkiem" przyjąć do wiadomości rezultaty greckiego referendum. Przynoszą one, dodał, nie tylko Atenom, ale całej Unii Europejskiej "nieznane dotąd scenariusze wymagające od tej pory poczucia odpowiedzialności, dalekowzroczności i strategicznej wizji".

 

22:12 I są już pierwsze polityczne reakcje na wynik referendum. Lider greckiej opozycji Antonis Samaras ogłosił, że ustępuje ze stanowiska.

 

22:01 Grecki minister finansów Janis Warufakis podkreślił, że „nie” w referendum to głos demokracji i sprawiedliwości społecznej, który pozwoli Atenom zaapelować do partnerów o znalezienie sprawiedliwego porozumienia. - Zaapelujemy do każdego z nich o znalezienie wspólnego zdania - ocenił Warufakis. Jego zdaniem w niedzielę serce Europy bije w Grecji.

21:50 Tysiące przeciwników propozycji wierzycieli Grecji ws. pomocy zagranicznej w niedzielę wieczorem gromadzą się w centrum Aten. Wykrzykują "nie" i wymachują greckimi flagami. "Nie - dla wolnej ojczyzny", "Nie - dla przyszłości naszych dzieci", "Banki do więzienia" - głoszą niesione przez nich transparenty. Według policji przed greckim parlamentem na placu Syntagma zebrało się ok. 5 tys. osób. Na straganach sprzedawane są greckie flagi i gwizdki.

21:44 Wynik referendum coraz stabilniejszy. Po przeliczeniu 67,1 proc. głosów jest tak: "nie" 61,4 proc. i 38,6 proc.

 

21:24 Złote myśli ministra J. Warufakisa: dzisiejsze "nie" jest wielkim "tak" dla demokratycznej Europy. Zapowiedział też, że jutro będzie obdzwaniał partnerów w Europie.

 

21:27 I mamy głos z Hiszpanii. Przywódca hiszpańskiej lewicowej partii Podemos (Możemy), która jest sojuszniczką greckiej Syrizy, ocenił po opublikowaniu wstępnych wyników niedzielnego referendum, że w Grecji "zwyciężyła demokracja".

 

21:20 Jednak są tacy Niemcy, którzy z wyników greckiego referendum się cieszą. Postkomunistyczna Lewica w Niemczech uznała sukces greckiego rządu w niedzielnym referendum za "zwycięstwo demokracji w Europie". Zdaniem szefa Lewicy Bernda Riexingera Grecy odrzucili "katastrofalną politykę" cięć socjalnych. - Powiedzieli "nie" dalszemu oszczędzaniu i nieskutecznemu lekarstwu, które tylko pogłębia chorobę - zaznaczył szef Lewicy

 

21:11 W tej sytuacji pytanie o to co teraz z Hiszpanią, Portugalią, czy Irlandią jest naturalne. Czy Grecja nie stanie się tylko pierwszym klockiem tego domina?

 

21:05 Grecki premier Aleksis Cipras rozmawiał telefonicznie z francuskim prezydentem Francoisem Hollandem.

 

20:59 Głosy wciąż się liczą. Po przeliczeniu połowy głosów wyniki wyglądają tak: 61,21 proc. na "nie", 38,79 proc. na "tak". A tak cieszą się Grecy - na miejscu są Wojciech Bojanowski i Cezary Grochot.
20:51 Ach to poczucie humoru w naszym ministerstwie finansów... 

20:47 W centrum Aten jest nasz reporter Wojciech Bojanowski. A tam... Przeciwnicy propozycji wierzycieli Grecji ws. pomocy zagranicznej zaczynają gromadzić się w niedzielę wieczorem na placu Syntagma w centrum Aten, by okazać radość po zwycięstwie ich obozu w zakończonym wieczorem referendum. Demonstranci, którzy w niedzielę głosowali przeciwko warunkom porozumienia przedstawionym przez zagranicznych wierzycieli Aten, niosą greckie flagi i transparenty z napisem "nie". Skandują hasła przeciwko polityce oszczędności.

 

20:42 Niemcy nie kryją irytacji. Bawarska CSU, najmniejsza z trzech partii tworzących rząd kanclerz Angeli Merkel, zareagowała ostrą krytyką na doniesienia o zwycięstwie w Grecji przeciwników warunków porozumienia z wierzycielami. Sekretarz generalny CSU nazwał premiera Grecji szantażystą. -Musimy reagować ze spokojem, ale jedno musi być jasne: brudne chwyty lewicowych szantażystów i ludzi okłamujących naród, w rodzaju premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, nie mogą zakończyć się sukcesem - powiedział Andreas Scheuer w Berlinie.

- Dobranoc, Grecjo - powiedział Scheuer po grecku, komentując wyniki referendum. W obu partiach chadeckich CDU i CSU rośnie sprzeciw wobec dalszej pomocy dla Grecji.

Warto też pamiętać, że Grecy nie tylko utarli nosa Niemcom... 

20:33 W Brukseli chyba panika i popłoch. Raz pojawiają się informacje, że będą rozmowy o Grecji, raz że nie.

W poniedziałek zbierze się grupa robocza odpowiedzialna za przygotowywanie spotkań eurogrupy - poinformowały w niedzielę wieczorem agencję Reutera źródła unijne, wyjaśniając, że zespół zbiera się ze względu na wynik referendum w Grecji. Jednak według innego źródła nie ma planu zorganizowania natychmiastowego spotkania eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro, a z całą pewnością nie zbiorą się oni w poniedziałek.

Więcej komentarzy z Brukseli w relacji Macieja Sokołowskiego.

20:31 Minister Trzaskowski o wynikach głosowania w Grecji.

- Po odrzuceniu przez Greków w niedzielnym referendum warunków zagranicznej pomocy, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności, negocjacje Aten z UE będą jeszcze trudniejsze - ocenił minister ds. UE Rafał Trzaskowski. - Ta decyzja na "nie", jeśli się potwierdzi, nie oznacza oczywiście automatycznego wyjścia Grecji ze strefy euro, ale w znacznym stopniu utrudnia negocjacje pomiędzy Grecją a UE. Premier (Aleksis) Cipras uzna bowiem teraz, że jego polityka braku zgody na reformy ma szerokie poparcie greckiego społeczeństwa, a na pewno nie spowoduje to zmiękczenia stanowiska UE - powiedział Trzaskowski.

 

20:23 W TVN24 trwa program specjalny. A w centrum Aten zaczynają gromadzić się Grecy.

 

20:19 Reuters: eurogrupa nie planuje na jutro żadnego spotkania ws. Grecji

 

20:13 Mamy głos polskiego rządu. Premier E. Kopacz: Jeżeli te sondaże się potwierdzą, to droga Grecji może być tylko jedna, wychodzą ze strefy euro. Podejrzewam.

No i jest wątek krajowy.

20:09 Można na sprawę negocjacji spojrzeć i tak:

 

19:58 Smutek w Berlinie?

 

19:47 Grecka wiceminister finansów powiedziała, że państwo wprowadza kolejne ograniczenia w podejmowaniu środków zgromadzonych w greckich bankach. Grecy nie będą mogli wycofać w całości zgromadzonych tam środków. - Tak długo, jak długo obowiązuje kontrola przepływów kapitałowych, Grecy nie mogą wyciągać swych pieniędzy z bankowych sejfów - powiedziała w niedzielę w telewizji wiceminister finansów Grecji Nadia Walawani.

W Grecji od tygodnia obowiązuje kontrola przepływów kapitałowych, a banki są zamknięte. Wypłaty z bankomatów ograniczone są do 60 euro dziennie.

 

19:38 61 proc. Greków zakreśliło na karcie "nie" - podaje MSW w oficjalnej prognozie wyników.

Na Krecie głosy już zliczone - donosi Paweł Blajer.19:36 Niektórzy studzą emocje. Podobno "nie" nie oznacza Grexitu. A nawet Grexit to nie katastrofa.

 

19:29 Wyniki po przeliczeniu 16 proc. głosów. 60,3 proc. uczestników greckiego referendum ws. sprawie warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie". Warunki te poparło 39,7 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 55,9 proc.

 

19:16 Znane są już wyniki po przeliczeniu 10 proc. głosów. Na "nie" głosowało 59,8 proc, a na "tak" 40,1 proc.

I pojawiają się pierwsze pytania o przyszłość UE.

18:52 Bank Grecji zwróci się jeszcze w niedzielę do Europejskiego Banku Centralnego z prośbą o zniesienie limitu kredytów ratunkowych zapewniających płynność greckiemu sektorowi bankowemu. Tak by w greckich bankach nie zabrakło gotówki. - Bank Grecji złoży ten wniosek dzisiaj i wierzymy, że istnieją realne powody, dla których można zwiększyć kredyty ELA (emergency liquidity assistance - ELA). Nie ma podstaw, by nie zwiększyć (zastrzyków) płynności - powiedział rzecznik rządu.

 

18:51 Jak podaje Reuters, Grecja nie przewiduje dyskusji o alternatywie dla euro. To oznacza, że chcą pozostać w strefie euro i nie planują powrotu do drachmy.

 

18:49 Pierwsze oficjalne, ale wstępne wyniki o 21.00 czasu lokalnego, czyli o 20.00 czasu polskiego. Na tę godzinę zapowiadane jest też wystąpienie premiera Aleksisa Ciprasa.

 

18:44 No i pojawiają się pierwsze pytania. Czy greckie NIE oznacza kłopoty dla Polski? Rynki pokażą to jutro, szczególnie rynek walutowy - tu możemy obserwować skok na parach PLN/CHF i PLN/USD. Pamiętajmy PLN jest walutą rynków wschodzących, więc w takich momentach traci. 

18:40 Warufakis jeszcze dziś spotka się z greckimi bankierami. Czego ma dotyczyć spotkanie? Nie wiemy. Greckie banki są zamknięte od tygodnia, czyli od wprowadzenia przez rząd w Atenach kontroli przepływów kapitałowych.

18:38 Szczegóły sondaży greckich mediów.

Z sondażu ośrodka GPO dla telewizji Mega wynika, że 51,5 proc. wyborców głosowało na "nie", a 48,5 proc. na "tak".

Według badania Metron Analysis przeprowadzonego na zlecenie Antenna TV warunki porozumienia odrzuciło 49 proc. głosujących, a poparło 46 proc.

Sondaż MRB dla Star TV wskazuje, że na "nie" głosowało 49-54 proc., a na "tak" 46-51 proc.

Z kolei według sondażu Marc dla Alpha TV obóz "nie" poparło 49,5-54,5 proc., a "tak" 45,5-50,5 proc.

A tu relacje naszych reporterów: z Aten, z Krety i z Brukseli.

18:34 Żółtaniecki w TVN24 BiŚ: pamiętajmy, że to tylko sondaż telefoniczny. Jasina, też w TVN24 BiŚ: jeżeli sondaże są niedoszacowane to raczej z korzyścią na "nie". I dalej Jasina: Grecja pozwoliła nam jasno powiedzieć, że Europa ma kłopoty.

 

18:28 Reuters: jutro spotkanie kanclerz Merkel i prezydenta Hollande. - Rozmowy z prezydentem Francji rozpoczną się o godz. 18.30; podczas roboczej kolacji przywódcy wspólnie ocenią sytuację po greckim referendum i omawiać będą dalszą, bliską współpracę Niemiec i Francji w tej kwestii - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

No i symboliczne zdjęcie...


18:21 Grecki rząd chce jak najszybciej powrócić do rozmów z wierzycielami Aten, by zawrzeć porozumienie i zachować płynność - powiedział w niedzielę wieczorem w greckiej telewizji rzecznik rządu Gabriel Sakellaridis. - Negocjacje, które się rozpoczną, muszą zostać zakończone bardzo szybko, nawet w ciągu 48 godzin - powiedział Sakellaridis. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zawrzeć szybko porozumienie - dodał.

 

18:14 Rzecznik rządzącej Syrizy mówi, że wyniki sondażowe pozwalają na szybki powrót do rozmów, by osiągnąć porozumienie z wierzycielami, czyli trojką. - To wytyczne dla rządu, (...) by iść naprzód w celu zawarcia porozumienia i normalizacji systemu bankowego - powiedział w greckiej telewizji Nikos Filis.

 

18:13 Przypominamy o programie specjalnym w TVN24 BiŚ. Teraz bardzo ciekawa rozmowa w studio Marek Rozkrut i Pavlos Akritidis.

18:09 A tak wyglądają wyniki wszystkich trzech sondaży.

 

18:04 Trzy sondaże po zakończeniu referendum, wykonane metodą telefoniczną: Grecy odrzucili warunki zagranicznej pomocy 

18:00 Według greckiej telewizji TV ATENA 52 proc. Greków zagłosowała na NIE. Próg frekwencji, aby referendum było ważne, ustalono na co najmniej 40 proc. wyborców.

Z sondaży telefonicznych wynika, że na "nie" zagłosowało od 49,5 proc. do 53,5 proc. wyborców.

Brytyjski dziennik "Guardian" podkreśla, że do tych wyników należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ nie są to sondaże exit poll, lecz telefoniczne.

17:49 Ostatnie 10 minut do zamknięcia lokali wyborczych. Wkrótce poznamy sondażowe wyniki greckiego referendum.

17:40 Można też wykorzystać zainteresowanie Grecją w celach "naukowych".17:37 A Warufakis dalej swoje...17:32 Grecja proponuje amnestię podatkową, która objęłaby środki dyskretnie ulokowane przez Greków w szwajcarskich bankach; byłyby one objęte podatkiem liniowym w wysokości 21 proc. - podał w niedzielę szwajcarski dziennik "Neue Zurcher Zeitung". Ateny rozpaczliwie potrzebują gotówki, skłonne są więc zalegalizować środki zdeponowane na tajnych kontach - pisze "NNZ", powołując się na anonimowe źródła. Rzecznik szwajcarskiego ministerstwa finansów powiedział, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy z rządem w Atenach, "ale nic nie jest jeszcze przesądzone". "NNZ" pisze, że oceny tego, jak duże sumy ulokowali Grecy w Szwajcarii, są bardzo różne i może to być od 2 mld do 200 mld euro.

 

17:24 Głos ulicy w Atenach, a dokładnie w dzielnicy Attiki:

Ewdoksia: Wszyscy chcą, żebym zrobiła coś za darmo, a przecież ja muszę z czegoś żyć. Mam trochę oszczędności, ale są w banku. A teraz takie plotki chodzą, że może nam pieniądze te banki zabiorą. Czasem myślę, żeby rzucić się do rzeki albo wyjechać do Turcji. Teraz tam podobno lepiej niż w Grecji. Może tam znajdę jakąś pracę.

Nikos: Rozejrzałem się wkoło i coś mi to wszystko nie za dobrze pachniało, więc zabezpieczyłem to, co miałem, i teraz nie muszę się martwić. Głosowałem przeciw temu porozumieniu, bo to jest nasze greckie "nie" wysłane jako wiadomość do Europy. To nie jest już Europa, którą kiedyś popierałem i w której chciałem żyć, to jest jakiś potwór, zupełnie bez zasad. Na dodatek oni nas, Greków, w ogóle nie rozumieją. Przecież my nie chcemy ich pieniędzy, tylko programu, w którym da się żyć, a oni chcą ludzi zagłodzić.

Jim: Nie mamy nic przeciwko euro i Europie. Ale jesteśmy przeciwko porozumieniu i opisanych w nim warunkach. Ludzie cierpią. To musi się skończyć.

Leonidas: Jeśli banki upadną i Grecja wyjdzie z euro, moi chłopcy będą musieli stąd wyjechać i szukać szczęścia za granicą. Nie chcę ich stracić. Musimy zrobić wszystko, by powstrzymać tę tragedię.

Pambos: Nie będzie żadnej tragedii.Rząd wie, co robi, jest silny. Ma ukryte pieniądze. We wtorek otworzą banki. Zagranica myślała, że się ich przestraszymy, ale nie ma się czego bać. Prawda jest taka, że Grecja przetrwa, bo zawsze będziemy mieć turystów. Będą tu przyjeżdżać, nawet gdybyśmy wysadzili w powietrze Akropol

 

17:11 Ciekawy raport Polityki Insight. A w nim czytamy, że Grecy wciąż popierają Syrizę, ale nie chcą być poza strefą euro i poza UE. Ewentualny rozwód może przebiec bez większych kłótni i awantur, bo zdaniem autorów raportu strefa jest gotowa na pozbycie się Grecji. Cieszyć będą się ci, którzy nie lubią Unii Europejskiej. "Wyjście Grecji ze strefy i ewentualnie Unii wzmocniłoby te ośrodki, które dążą do repatriacji uprawnień z Brukseli. Z Grexitu cieszyliby się eurosceptycy we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii" - czytamy w raporcie. Czyżby szampan mroził się już w Moskwie? Gdzie jeszcze? 

17:03 W Atenach gorąco - zresztą nic dziwnego, pomieszkuje tu połowa Greków. Ale nasi ludzie są i na Krecie. Paweł Blajer i jego relacja.

16:58 Jest referendum - są i ciasteczka. 

16:57 W Grecji rozpoczyna się ostatnia godzina głosowania. O 19.00 czasu lokalnego, czyli o 18.00 czasu polskiego, zamknięte zostaną punkty do głosowania. Oczywiście u nas znajdziecie pierwsze sondażowe wyniki referendum.

 

16:56 Europa głosuje, a politycy "słuchają głosu ludu".

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Grecji

1. Pytanie, na które musieli odpowiedzieć Grecy w referendum brzmiało: "Czy plan porozumienia przedstawiony przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy na spotkaniu Eurogrupy 25 czerwca 2015 roku, składający się z dwóch części i stanowiący ich jednolitą propozycję powinien zostać zaakceptowany? Pierwszy dokument zatytułowany jest "Reformy dla realizacji bieżącego Programu" a drugi >>Wstępna analiza redukcji zadłużenia<<".

Pierwszą odpowiedź, jaką można zaznaczyć na karcie to "nie". Zazwyczaj, jest odwrotnie i to odpowiedź na "tak" umieszczana jest wyżej na karcie do głosowania.

2. Ostatnie sondaże wskazywały, że zwolenników przystania na warunki zagranicznych wierzycieli było minimalnie więcej niż przeciwników. Według badania instytutu Ipsos, opublikowanego w piątek, 44 proc. Greków wyraziło chęć głosowania za porozumieniem, a 43 proc. przeciw; 12 proc. było niezdecydowanych. Media zwracały uwagę, że liczba zwolenników programu rosła po wprowadzeniu niemal tydzień temu kontroli przepływu kapitału i wraz ze zbliżaniem się referendum.

3. Konsekwencje. Jeśli Grecy powiedzą "tak", może to stanowić otwarcie drogi do negocjacji z europejskimi wierzycielami nad nowym programem pomocowym. Jednocześnie taki scenariusz może doprowadzić również do przedwczesnych wyborów parlamentarnych, a w konsekwencji wyboru nowego rządu.

Jak przyznał bowiem w czwartek grecki minister finansów Janis Warufakis, "jeśli w referendum 5 lipca Grecy przyjmą propozycję międzynarodowych wierzycieli, możliwa jest dymisja rządu premiera Aleksisa Ciprasa".

Co jednak gdy Grecy opowiedzą się przeciwko programowi pomocy? Brak zgody na oszczędności doprowadziłby do tego, że porozumienie z wierzycielami w sprawie kolejnych kredytów byłoby niemożliwe. To z kolei oznacza, że Grecja nie byłaby w stanie spłacić raty zadłużenia Europejskiemu Bankowi Centralnemu, a ten odciąłby grecki system bankowy od finansowania awaryjnego.

W konsekwencji jakość życia samych Greków mogłaby się dramatycznie obniżyć, a kraj stałby się bankrutem. Nie wykluczone jest w przypadku takiego scenariusza także opuszczenie przez Ateny państw strefy euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (43)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ZAK
Loading...
ZAK
Podobna polityka jak pisowców, dopuszczając tą pisowską ciemnotę do władzy to z Polski zrobią drugą jak nie jeszcze gorzej Grecję.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rashiash
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pth
Loading...
pth
Proponuję referendum: czy chcesz płacić podatki i spłacać kredyty.
A potem użyjmy zwrotu: 'Demokracja nie może być szantażowana'
Pytanie jaki ma sens takie referendum? Legitymizować działania polityków? Dać im alibi?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_oleszczuk
KONIEC NIEMIECKO - FRANCUSKIEJ dyktatury narazie w grecji, kto nastepny?
 • 2
 • 12
 • zgłoś naruszenie
zamknij
czarob
No to fajnie, a jutro wracajcie do uczciwej pracy, żeby spłacić honorowo długi.
 • 13
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
te długi muszą spłacić, ale nie w taki sposób jak chce "krzywizna banana".
O to było referendum.
 • 2
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane