• rozwiń
  • WIG20 2234.65 +0.03%
  • WIG30 2533.14 +0.07%
  • WIG 58811.29 +0.10%
  • sWIG80 11602.33 +0.27%
  • mWIG40 3754.09 +0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:15

Dostosuj

Rating Włoch trafi do prokuratury. "Działanie można uznać za nielegalne"

Rating Włoch trafi do prokuratury. "Działanie można uznać za nielegalne"
Foto: Shutterstock Foto: Organizacja obrony konsumentów przeciwko agencji ratingowej

Włoska organizacja obrony praw konsumentów postanowiła wystąpić do prokuratury przeciwko agencji ratingowej Moody's za obniżenie ratingu kraju. Stowarzyszenie twierdzi, że decyzja ta może mieć poważne konsekwencje dla obywateli.

W piątek agencja obniżyła rating Włoch z Baa2 do Baa3, co wytłumaczyła wyraźną zmianą strategii budżetowej nowego rządu w Rzymie i "znacząco podniesionym deficytem", wyższym niż oczekiwano.

Informując o przygotowaniu wniosku do prokuratury organizacja Codacons oświadczyła: "Działanie Moody's można uznać za nielegalne i będzie ono miało bezpośrednie ogromne reperkusje dla kieszeni obywateli włoskich i posiadaczy oszczędności".

Organizacja konsumencka zauważyła, że decyzja o obniżeniu ratingu została podjęta zanim Unia Europejska oficjalnie wypowiedziała się na temat budżetu przygotowanego przez rząd Giuseppe Contego i bez uwzględnienia odpowiedzi włoskich instytucji na uwagi ze strony UE.

"Podejrzany termin"

"Podejrzenia budzi wybór terminu przez agencję Moody's, która obniżyła ranking na kilka dni przed decyzją UE oceniając zatem projekt niebędący formalnie ostatecznym" - podkreślono w komunikacie Codacons.

Według stowarzyszenia ruch ten można uznać za "prywatny krok mający na celu wpłynięcie na rynek i na Komisję Europejską" oraz za "ingerencję w procedury administracyjne, które są precyzyjne, a nie zostały ukończone".

W piśmie do prokuratury zawarty jest wniosek o wszczęcie postępowania karnego w sprawie agencji ratingowej.

Gdyby tak się stało, Codacons chce też wystąpić z pozwem zbiorowym - jak wyjaśniono - "w obronie posiadaczy oszczędności i obywateli włoskich jawnie poszkodowanych przez arbitralny krok wykonany w niewłaściwym momencie i szkodliwy dla interesów kraju".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane