• rozwiń

Temat: Turcja

Turcja z niższym ratingiem. Kurs waluty załamał się

Turcja z niższym ratingiem. Kurs waluty załamał się
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/Julio Roman Fariñas Foto: S&P obniżyła ranking i perspektywę Turcji ze stabilnej do negatywnej

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Turcji do poziomu BB, uzasadniając to erozją instytucji demokratycznych i nadchodzącym okresem wzmożonej niepewności. Notowania tureckiej waluty spadły po decyzji S&P do najniższego poiomu od roku.

Jak podaje portal MarketWatch.com, S&P pisze w nocie uzasadniającej obniżenie ratingu, że sytuacja w Turcji po zamachu prowadzi do dalszego osłabienia demokratycznego mechanizmu "checks and balances", czyli wzajemnej kontroli i równoważenia się instytucji państwa.

Perspektywa negatywna

"Ponadto oczekujemy, że nastąpi okres wzmożonej niepewności, który może ograniczyć napływ kapitału do tureckiej gospodarki" - głosi komunikat. Agencja przypomina też, że kołem zamachowym tej gospodarki jest właśnie kapitał zagraniczny.Kurs tureckiej waluty po tym komunikacie spadł poniżej 3 lir za dolara.

S&P obniżyła też perspektywę Turcji ze stabilnej do negatywnej, co oznacza, że rating tego kraju może zostać ponownie obniżony w perspektywie średniookresowej.

"Perspektywa negatywna jest odzwierciedleniem naszego przekonania, że jeśli sytuacja polityczna przyczyni się do dalszego zaburzenia klimatu inwestycyjnego, to parametry fiskalne i ekonomiczne tureckiej gospodarki i te związane z długiem mogą pogorszyć się w stopniu większym niż oczekiwany" - wyjaśnia S&P.

W poniedziałek agencja Moody's poinformowała, że dokona przeglądu sytuacji Turcji po próbie zamachu pod kątem ewentualnego obniżenia ratingu tego kraju - podaje MarketWatch.com.

 

Zobacz, Turystyczna Turcja po puczu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Natomiast polskie MSZ jak zwykle wykonuje polecenia woznego z ambasady amerykanskiej. jakos nie odradzali podrozy do Turcji po zestrzeleniue rosyjskiego samolotu.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
A wasz samyj glawnyj wor w zakonie nadal morduje i okrada Rosjan w imię matuszki Rassiji?
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane