• rozwiń

MFW obniża światowe prognozy po Brexicie. Widzi "istotne ryzyko"

MFW obniża światowe prognozy po Brexicie. Widzi "istotne ryzyko"
Foto: Shutterstock Foto: Główną przyczyną obniżenia prognoz przez MFW jest Brexit

Światowa gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,1 proc., a w przyszłym o 3,4 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w lipcowej aktualizacji World Economic Outlook. W kwietniowej prognozie Fundusz prognozował odpowiednio: 3,2 i 3,5 proc. Główną przyczyną obniżenia prognoz jest Brexit.

"Przed głosowaniem 23 czerwca w Wielkiej Brytanii za wyjściem z Unii Europejskiej, dane gospodarcze oraz rynki finansowe wskazywały, że światowa gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami zawartymi w kwietniowej aktualizacji World Economic Outlook (WEO)" - napisał w komunikacie Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ryzyko Brexitu

Według MFW, wynik głosowania w Wielkiej Brytanii zaskoczył rynki finansowe na świecie. Teraz wskazuje na to, że zmaterializowało się istotne ryzyko dla obniżenia wzrostu gospodarki światowej.

"W rezultacie prognoza wzrostu na świecie w 2016 - 17 r. pogorszyła się pomimo lepszego od oczekiwań zachowania na początku 2016 r." - podano.

Analitycy Funduszu zauważają, że obniżenie prognozy odzwierciedla oczekiwane konsekwencje makroekonomiczne przede wszystkim w postaci wzrostu niepewności, również tej politycznej.

"Rozwój sytuacji związanej z Brexitem trwa, a rozmiar niepewności komplikuje i tak trudne zadanie układania prognoz makroekonomicznych. Prognoza światowego wzrostu została zrewidowana w dół nieznacznie względem kwietniowego WEO (o 0,1 pkt. proc. w 2016 i 2017 r. w porównaniu do rewizji w górę o 0,1 pkt. proc. w 2017 r. przed Brexitem)" - napisano.

"Rewizje związane z Brexitem koncentrują się na rozwiniętych europejskich gospodarkach, z ograniczonym wpływem na inne, w tym w USA i Chinach" - dodali.

Delikatna korekta

MFW prognozuje, że wzrost w gospodarkach rozwiniętych utrzyma się na poziomie 1,8 proc. w tym i w przyszłym roku. W kwietniowym WEO Fundusz prognozował wzrost na poziomie 1,9 proc. w 2016 i 2 proc. w 2017 r.

Według lipcowej prognozy wzrost gospodarczy w USA w 2016 r. wyniesie 2,2 proc. (w kwietniu prognozowano 2,4 proc.), a w 2017 r. 2,5 proc. (identycznie jak w kwietniu).

Wyraźnie obniżyła się prognoza wzrostu dla Wielkiej Brytanii. Fundusz prognozuje, że wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii w 2016 r. wyniesie 1,7 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc. względem kwietniowej prognozy), a w 2017 r. 1,3 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.).

MFW podniósł w lipcu prognozę wzrostu dla Niemiec w 2016 r. o 0,1 pkt. proc. do 1,6 proc., ale obniżył o 0,4 pkt. proc. do 1,2 proc. prognozę na 2017 r.

Prognoza wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących na ten rok to 4,1 proc. w tym i 4,6 proc. w przyszłym roku. Prognozy te nie uległy zmianie względem kwietniowych prognoz MFW.
Przewidywania MFW wzrostu PKB w Chinach - to 6,6 proc. na ten rok i 6,2 proc. na przyszły. W kwietniu prognozowano kolejno 6,5 proc. i 6,2 proc.

Dla koszyka rozwijających się gospodarek europejskich, do którego należy m.in. Polska, MFW prognozuje wzrost to 3,5 proc. w 2016 i 3,2 proc. w 2017 r. Prognoza na ten rok nie zmieniła się względem kwietnia. O 0,1 pkt. proc. spadła prognoza na rok przyszły.

Szczegółowe prognozy dla poszczególnych krajów prezentowane są w "pełnych" raportach, publikowanych co pół roku.

Polacy na Wyspach Brytyjskich szybko odczują skutki Brexitu?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jaki Naród Taki Kraj
Normalnie jaja
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Teraz wszystko bedzie mozna wytlumaczyc brexitem. Lacznie z zatwardzeniem. Przedtem byla wina putina.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane