• rozwiń

Ranking największych firm na świecie. Rosja mocno traci

Ranking największych firm na świecie. Rosja mocno traci
Foto: gazprom-neft.com Foto: Gazprom traci w rankingu "Forbesa"

Rosyjskie firmy tracą w najnowszym rankingu Forbes Global 2000 w porównaniu do ubiegłorocznej edycji - informuje "The Moscow Times". Wszystko za sprawą spowolnienia gospodarczego w kraju.

Gazowy gigant Gazprom spadł z 21. na 27. miejsce, które dzieli ex aequo z amerykańską firmą telekomunikacyjną AT&T. Z kolei rosyjski koncern naftowy Rosnieft zaliczył spadek z 34. na 59. miejsce.

Gospodarka się kurczy

Miejsce w pierwszej setce stracili też tacy gracze jak Sbierbank i Łukoil - odpowiednio z 58. na 124. i z 83. na 109.

Jak pisze "The Moscow Times" tylko firma Novolipetsk Steel awansowała w tegorocznym zestawieniu - z 1248. miejsca na 1016.

Zgodnie z oczekiwaniami rosyjska gospodarka ma się w tym roku skurczyć o 5 proc. Warto zwrócić uwagę na jeden fakt - pomimo tego, że rosyjskie firmy tracą w rankingu, to ich liczna obecna w zestawieniu praktycznie się nie zmieniła. W tym roku jest ich 26, a w ubiegłym było 27.

Forbes Global 2000 to ranking największych i najbardziej wpływowych firm na świecie. Mierzy takie parametry jak sprzedaż, zysk, aktywa i wartość rynkową. W tym roku został zdominowany przez chińskie i amerykańskie firmy, w tym banki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane