• rozwiń

Ranking najcenniejszych marek. Apple zdetronizowany

Ranking najcenniejszych marek. Apple zdetronizowany
Foto: CC0 Public Domain / FAQ/ pixabay.com Foto: Google wyprzedził Apple

Google, Apple i Microsoft to pierwsza trójka najcenniejszych marek na świecie. W stosunku do ubiegłego roku obecny lider wyprzedził twórcę iPhone'a dosłownie "o włos".

Ranking BrandZ 2016 przeprowadziła agencja Millward Brown. Spółki zostały zestawione według wartości rynkowej, liczonej zarówno na podstawie analiz finansowych, jak i wywiadów z ponad 3 mln klientów na całym świecie.
Oto pierwsza dziesiątka:

1. Google

Wartość rynkowa: 229 mld dolarów
Technologiczny gigant odnotował 32-proc. wzrost wartości spółki, stając się najbardziej wartościową marką na świecie. Wygrywa również w wielu rankingach na najlepszego pracodawcę. Obecnie Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w krajach zachodnich.

2. Apple

Wartość rynkowa: 228 mld dolarów

W ubiegłym roku spółka zyskała 8 proc. na wartości firmy, plasując się na drugim miejscu w zestawieniu. Twórca iPhone'a co roku sprzedaje miliony smartfonów i tabletów, choć w ostatnich miesiącach dynamika sprzedaży nieco zmalała. Apple, poza produkcją urządzeń, zainwestowało w Didi Chuxing, korporację taksówkową, będącą obecnie największym konkurentem Ubera.

3. Microsoft

Wartość rynkowa: 122 mld dolarów

Ostatnie miesiące przyniosły twórcy Windowsa 5-procentowy wzrost wartości. Ostatnia wersja oprogramowania działa nie tylko na komputerach stacjonarnych, laptopach czy tabletach, ale również smartfonach, które produkuje Apple.

4.  AT&T

Wartość rynkowa: 107 mld dolarów

Aż o jedną piątą wzrosła wartość giganta w amerykańskim sektorze telekomunikacji. Obecnie spółka pracuje nad rozwiązaniami, które oprócz dostarczania standardowych usług swoim klientom, mają zapewnić im również rozrywkę.

5. Facebook

Wartość rynkowa: 103 mld dolarów

Spółka Marka Zuckerberga znalazła się po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce. Miał na to wpływ ogromny, 44-procentowy skok wartości firmy. BrandZ nie uwzględnił w zestawieniu wyników Instagrama oraz WhatsApp, aplikacji obsługiwanych przez Facebook.

6. Visa

Wartość rynkowa: 101 mld dolarów

W stosunku do ubiegłego roku marka Visa zyskała 10 proc. na wartości. Nie zwalnia w technologicznym wyścigu, testując obecnie specjalne pierścionki, umożliwiające płatność za zakupy. Usługa ta będzie dostępna już dla sportowców, startujących w Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

7. Amazon

Wartość rynkowa: 99 mld dolarów

Ogromny, niemal 60-procentowy wzrost wartości w 2015 roku pozwolił liderowi w branży logistycznej wskoczyć do pierwszej dziesiątki najcenniejszych firm. Zdystansował dotychczasowych gigantów, jak FedEx czy UPS.

8. Verizon

Wartość rynkowa: 93 mld dolarów

Największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych odnotował 8-procentowy wzrost przychodów. Przejęcie grupy AOL było częścią planu uczynienia go głównym graczem w branży mediów cyfrowych.

9.  McDonald's

Wartość rynkowa: 89 mld dolarów

Ubiegły rok przyniósł sieci restauracji fast food 9-procentowy wzrost wartości marki. Obecnie McDonald's pracuje nad poprawą wizerunku, starając się sprzedawać zdrowe produkty. Stawia również na rozwój kawiarni McCafé.

10.  IBM

Wartość rynkowa: 86 mld dolarów

Pierwszą dziesiątkę zamyka gigant sektora IT, który w przeciwieństwie do firm uplasowanych wyżej, odniósł 13-procentowy spadek w 2015 roku. W zeszłym miesiącu ogłoszono najgorsze kwartalne wyniki sprzedaży od 2002 roku. Spółka chce odejść od produkcji oprogramowania do usług świadczonych "w chmurze".


Pełen ranking znajdziesz tutaj.

 

Zobacz autonomiczne pojazdy Google:


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane