• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska awansowała w rankingu Banku Światowego. "Dzięki reformom"

Polska awansowała w rankingu Banku Światowego. "Dzięki reformom"
Foto: Shutterstock Foto: Ranking "Doing Business" Banku Światowego przyznał Polsce 24. miejsce

Polska awansowała od ubiegłego roku z 25. miejsca na 24. w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - wynika z opublikowanego we wtorek po południu najnowszego wydania dorocznego raportu. - To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes - komentuje wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego, jak pisze w swoim komunikacie Bank Światowy, możliwy był dzięki wprowadzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowelizacji prawa budowlanego. Najnowszy raport "Doing Business 2017" bierze pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r.

"Polska konsekwentnie pnie się w górę w zestawieniu Doing Business dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm" - mówi w komunikacie Banku Światowego Emilia Skrok.

Rejestr upadłości

Z komunikatu wynika, że do poprawy wyniku Polski przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne, ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.

"Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów" - czytamy w komunikacie BS.

Raport wskazuje zarazem na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki.

"Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez internet" - głosi komunikat.

Raport Banku Światowego

Najnowszy raport Banku Światowego skomentował wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Jego zdaniem dokument dowodzi przede wszystkim, że "Polska gospodarka zmierza w dobrą stronę".

- To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes. Jesteśmy liderem państw Grupy Wyszehradzkiej, zajmujemy 4. miejsce wśród krajów, które dołączyły do UE w tym stuleciu i 11. w całej Unii Europejskiej. Każdy awans, nawet o jedno miejsce, cieszy, bo im wyżej jest się w rankingu, tym trudniej awansować - komentuje Haładyj.

Jego zdaniem dzięki nowym rozwiązaniom dla firm, nad którymi pracuje rząd, jest szansa na jeszcze lepsze miejsce w kolejnym roku.

Konstytucja biznesu

Wiceminister przypomina, że w listopadzie rząd zaprezentuje "Konstytucję Biznesu" wraz z pakietem innych ustaw i rozwiązań systemowych dla firm. Haładyj dodaje, że na ukończeniu są też rządowe prace nad ustawami, które mają m.in. zmniejszyć uciążliwość kontroli u przedsiębiorców, dać ochronę przed zmianami w interpretacji prawa, złagodzić obowiązki małych firm wynikające z prawa pracy i ułatwić odzyskiwanie długów.

- Pracujemy też nad rozwiązaniami umożliwiającymi płynną zmianę pokoleniową w firmach rodzinnych oraz nad prostą spółką akcyjną dedykowaną firmom na wczesnym etapie rozwoju. Dodajmy do tego reformę dyplomacji ekonomicznej, nowy system wspierania eksportu oraz elektronizację gospodarki. Wszystkie te zmiany znalazły się w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i teraz konsekwentnie je wdrażamy - wylicza wiceminister rozwoju.

"Doing Business" to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r.

W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur.

Pierwsza dziesiątka rankingu:

1. Nowa Zelandia
2. Singapur
3. Dania
4. Hong Kong
5. Korea Południowa
6. Norwegia
7. Stany Zjednoczone
8. Wielka Brytania
9. Szwecja
10. Macedonia

 

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKB:


Video (Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKB): 1549790

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Macc
to niewyobrażalne co ten PiS wyprawia! Był spokój, siedzieliśmy cichutko w kącie, to teraz zachciało się nam piąć w rankingach!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane