• rozwiń

Rakieta miliardera wykonała zadanie. Falcon 9 wyniósł satelitę do walki z cyberatakami

Rakieta miliardera wykonała zadanie. Falcon 9 wyniósł satelitę do walki z cyberatakami
Foto: Twitter - @SpaceX Foto: Rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie satelitę GovSat-1

Misja SpaceX zakończyła się powodzeniem. Rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie satelitę GovSat-1, który ma pomóc w walce z cyberatakami.

Odlot z kosmodromu należącego do Departamentu Stanów Zjednoczonych położonego na Przylądku Canaveral nastąpił z 24-godzinnym opóźnieniem. Jak wskazał Reuters, powodem była techniczna usterka. Ostatecznie rakieta wystartowała w środę o godzinie 16:25 czasu lokalnego (o 22:25 czasu polskiego).

Startowi przyglądali się książę Luksemburga Wilhelm i jego żona Stephanie. Obecni byli także premier Xavier Bettel i przedstawiciele rządu.

Zamówienie z Luksemburga

Satelita waży 4230 kilogramów i posłuży do komunikacji wojskom NATO, a także agencjom rządowym. GovSat-1 swoim zasięgiem obejmuje Europę, Afrykę oraz Bliski Wschód.

Został zbudowany na zamówienie LuxGovSAT, publiczno-prywatnego joint venture, utworzonego przez rząd Luksemburga i spółką telekomunikacyjną SES.

Zdaniem luksemburskiego szefa dyplomacji Etienne'a Schneidera, satelita GovSat-1 zapewni między innymi większą ochronę cybernetyczną partnerom rządu w Unii Europejskiej i sojusznikom NATO, w tym Stanom Zjednoczonym.
Był to już drugi w tym roku start rakiety miliardera Elona Muska i jego prywatnej firmy SpaceX. To jednak nie koniec. AP informuje, że SpaceX na wtorek zaplanowało testowy lot nowej rakiety Falcon Heavy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane