• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Konflikt uderza w hiszpańską gospodarkę. Rajoy wzywa do głosowania w wyborach

Madryt przejął oficjalnie władzę w Katalonii. "Pociągi pędzące na czołowe zderzenie" Odtwórz: Madryt przejął oficjalnie władzę w Katalonii. "Pociągi pędzące na czołowe zderzenie"
Madryt przejął oficjalnie władzę w Katalonii. "Pociągi pędzące na czołowe zderzenie" "Źródło: TVN 24"

Przyszłoroczne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Hiszpanii mogą zostać mocno skorygowane w górę, jeśli sytuacja w Katalonii się ustabilizuje po grudniowych wyborach do regionalnego parlamentu - ocenił we wtorek premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Z powodu konfliktu wokół niepodległościowych aspiracji Katalonii rząd Hiszpanii obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2018 rok z 2,6 do 2,3 proc. PKB. Tłumaczono to tym, że spór między zdymisjonowanymi katalońskimi władzami a rządem centralnym odstrasza firmy i turystów.

W wywiadzie udzielonym radiu COPE premier Rajoy oznajmił, że te dane mogą wzrosnąć "do 2,8-3 proc.", jeśli do Katalonii wróci stabilność.

Premier zapewnił, że jego partia prowadzi działania, aby ugrupowania popierające secesję Katalonii nie zwyciężyły w wyborach do parlamentu w Barcelonie, które mają się odbyć 21 grudnia. Wezwał mieszkańców do "masowego udziału" w głosowaniu. Podczas poprzednich regionalnych wyborów w Katalonii w 2015 roku Partia Ludowa (PP) Rajoya uplasowała się dopiero na piątej pozycji.

Kampania dezinformacji

Po ogłoszeniu niepodległości przez kataloński parlament 27 października - unieważnionej przez Trybunał Konstytucyjny - hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Ośmioro spośród 14 zdymisjonowanych członków regionalnego rządu trafiło do tymczasowego aresztu. Były szef rządu katalońskiego Carles Puigdemont wraz z czworgiem współpracowników schronili się w Brukseli, gdzie walczą, by uniknąć ekstradycji. Byłym katalońskim ministrom zarzuca się rebelię, działalność wywrotową i malwersację, za co może im grozić do 30 lat więzienia.

W wywiadzie Rajoy powiedział też, że nie ma dowodów na to, iż rosyjski rząd stał za ingerowaniem w katalońską politykę za pośrednictwem internetu. W poniedziałek rząd w Madrycie ostrzegł swoich partnerów z Unii Europejskiej przed kampanią dezinformacji, mającą na celu destabilizowanie Europy poprzez podsycanie kryzysu politycznego w Katalonii.

Według premiera 55 proc. kont, na których zamieszczano fake newsy na temat Katalonii, zarejestrowano w Rosji, a 30 proc. - w Wenezueli.

- Oczywiste jest, że są ludzie, którym zależy, by sprawy w Europie nie szły w dobrym kierunku - dodał Rajoy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane