• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja ma być piątą gospodarką świata. Kosztowny plan Putina

07.05.2018 | Wyreżyserowana ceremonia i czwarta przysięga Putina "służby narodowi" Odtwórz: 07.05.2018 | Wyreżyserowana ceremonia i czwarta przysięga Putina "służby narodowi"
07.05.2018 | Wyreżyserowana ceremonia i czwarta przysięga Putina "służby narodowi" "Źródło: Fakty TVN"

Władimir Putin wydał w poniedziałek, po zaprzysiężeniu na czwartą kadencję prezydencką, dekret o rozwoju społeczno-gospodarczym Rosji. Wyznaczył w nim cele dla rządu, między innymi zmniejszenie poziomu ubóstwa i wprowadzenie Rosji do grona czołowych gospodarek świata.

Dekret, złożony z 16 punktów, wyznacza narodowe cele rozwoju dla Rosji do roku 2024, czyli do końca rozpoczynającej się właśnie kolejnej kadencji prezydenckiej Putina. Zawiera zalecenia dla rządu w poszczególnych sferach polityki społecznej.

Tego rodzaju pakiet dokumentów Putin ogłosił także na początku swej poprzedniej kadencji, w maju 2012 roku.

Plany Putina

W poniedziałkowym dekrecie Putin zalecił między innymi podjęcie działań w celu podniesienia w Rosji średniej długości życia do 78 lat, dwukrotne obniżenie do 2024 roku poziomu ubóstwa i przyspieszenie rozwoju technologicznego kraju. Rosja ma - według tych zaleceń - wejść do grona pięciu największych gospodarek świata (obecnie miejsce 12.), a tempo wzrostu gospodarczego ma być wyższe od średniej światowej. Inflacja ma być utrzymana na poziomie nieprzekraczającym 4 procent.

Dokument rysuje cele i konkretne wskaźniki, jakie Rosja miałaby osiągnąć w ciągu najbliższych sześciu lat między innymi w demografii, ochronie zdrowia, edukacji, ekologii. Umieralność noworodków ma spaść do wskaźnika 4,5 przypadków zgonów na 1000 narodzonych. W sferze ochrony zdrowia Rosja ma zwiększyć eksport usług medycznych czterokrotnie w porównaniu z rokiem 2017, do wartości 1 mld dolarów rocznie.

Rząd otrzymał zalecenie, by Rosja weszła do czołówki 10 krajów, jeśli chodzi o jakość szkolnictwa wyższego. Dekret zaleca też przyspieszenie tempa budownictwa mieszkaniowego (12 mln m kwadratowych rocznie) i modernizację tej gałęzi. Dokument zawiera też postulaty poprawy jakości dróg o znaczeniu regionalnym i obniżenia wskaźnika śmiertelnych wypadków drogowych.

Rosja ma zwiększać wydajność pracy, w sferze nauki - tworzyć sieć międzynarodowych ośrodków matematycznych. Putin zalecił również trzykrotne, w porównaniu z 2017 rokiem, zwiększenie wydatków na rozwój gospodarki cyfrowej.

Rosyjski eksport niesurowcowy miałby osiągnąć do 2024 roku wartość 250 mld dolarów rocznie, z czego w branży budowy maszyn eksport powinien osiągnąć wartość 50 mld dolarów rocznie, a w produkcji rolniczej - 45 mld dolarów rocznie.

Koszt obietnic

Takie kierunki polityki gospodarczej i socjalnej Putin zapowiadał już w dorocznym orędziu do obu izb parlamentu Rosji na początku marca. Nie wskazał przy tym wyraźnie źródeł finansowania zapowiadanych nakładów na ochronę zdrowia i edukację.

Pisząc o przygotowywanym dekrecie, agencja Bloomberga szacowała w ostatnich miesiącach, że wydatki w najbliższych sześciu latach na infrastrukturę, ochronę zdrowia i edukację mają wynieść około 10 bilionów rubli (około 160 mld dolarów)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane