• rozwiń

Putin rozmawiał z Ciprasem o pomocy dla Grecji? "Nie, nie, nie"

Foto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV / RIA NOVOSTI / POOL Foto: Putin Cipras

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem grecki premier Aleksis Cipras powiedział, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o to, czy była mowa o pomocy finansowej, odparł: "Nie, nie, nie". Dodał, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych".

- Znaleźliśmy się w oku cyklonu, ale jesteśmy narodem, który radzi sobie na morzu i nie boimy się burz ani możliwości odkrycia nowych oceanów i zawinięcia do bardziej bezpiecznych portów - oznajmił premier, który spotkał się z Putinem w Petersburgu, gdzie trwa 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.

Rosja i Grecja obejdą embargo?

- Mówi się teraz o "problemie greckim", ale nie jest problem grecki, tylko problem europejski (...). Chodzi o to, czy Unia Europejska będzie w stanie powrócić do swych własnych zasad solidarności i sprawiedliwości społecznej - dodał Cipras.

Wtórował mu Putin, który powiedział: "Problem Grecji nie jest problemem Grecji, lecz całej Europy".

- Wiele osób zastanawia się, dlaczego jestem dziś tutaj, a nie w Brukseli - kontynuował Cipras i wyjaśnił, że składa drugą już wizytę w Rosji w ciągu niespełna trzech miesięcy, ponieważ uważa, że jest ona "jedną z nowych osi współczesnego, wielobiegunowego świata".

Po półtoragodzinnym spotkaniu przywódcy oznajmili też, że ustalili, iż przygotowane zostanie memorandum, które - jak ujął to Cipras - "pozwoli nam zorganizować naszą przyszłą współpracę gospodarczą".

Zapewnienia Kremla

Pieskow zapewnił, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych" i nie było mowy o pomocy finansowej dla Grecji.

Według rzecznika Putin i Cipras porozumieli się, że w najbliższym czasie zbiorą się grupy robocze, które omówią możliwość dostaw do Rosji produktów rolnych, nienaruszających obowiązującego embarga unijnego i rosyjskich restrykcji. Moskwa wprowadziła swoje embargo na unijne produkty w odpowiedzi na sankcje przyjęte wobec niej przez Zachód z powodu roli Rosji w kryzysie ukraińskim.

Mówili o pieniądzach

Wcześniej w piątek, jeszcze przed rozmowami dwóch przywódców, rzecznik Kremla powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć pożyczkę dla Grecji. Dodał, że Grecy "jeszcze nie poprosili" o takie wsparcie.

Również wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz mówił, że jeśli wsparcie finansowe dla Aten będzie potrzebne, Rosja rozważy tę kwestię.Na forum w Petersburgu ministrowie energetyki Rosji i Grecji podpisali w piątek memorandum w sprawie budowy planowanego gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) przez terytorium Grecji. Budowę sfinansuje Rosja. Memorandum przewiduje utworzenie spółki joint venture, w której równe udziały mieliby Grecy i Rosjanie i która miałaby zbudować gazociąg na terytorium Grecji między 2016 a 2019 rokiem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Grecka kolega wystawi nas do wiatru. A Putin niech się za bardzo nie cieszy , każdy pieniądz pożyczony Grekom to jakby wrzucony do latryny.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
twingo9
Skoro wedlug Cipasa Grecja ma inne alternatywy to dlaczego tak zebrze o pieniadze z UE? Dlaczego nie odda tych set miliardow Niemcom? Najpierw wyzebrac od jednych a pozniej sie usmiechac i zebrac od drugich? I zawsze na cudzy koszt? Dokad tak bedzie Grecy?
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- znasz piosenkę z tekstem; "nie udawaj Greka, baw się razem z nami..itd"?
Odwróć pytanie i zapytaj kto Grekom wciskał miliardy do tyłka bez zastanowienia się czy oddadzą i w jakim celu to czyniono?
Weź kredy u "pani Halinki" z Providenta i nie spłać poprzedniego.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane