• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Putin: MFW powinien pożyczyć Ukrainie pieniądze. A te mają pójść na spłatę długu wobec Rosji

Foto: PAP/EPA Foto: Władimir Putin wezwał Zachód do pomocy Ukrainie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien pożyczyć Ukrainie 3 mld dolarów, aby mogła spłacić swój dług wobec Rosji - podkreślił we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.

Z kolei wcześniej rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że jeśli Ukraina nie spłaci swojego zobowiązania w grudniu, Rosja uzna to za bankructwo kraju.

Ważne kroki

W połowie września parlament Ukrainy uchwalił pakiet pięciu ustaw, zatwierdzających restrukturyzację zadłużenia, zaciągniętego u wierzycieli zagranicznych.

27 sierpnia Ukraina ogłosiła, że zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji swego zadłużenia. Umowa przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty. Do restrukturyzacji nie przyłączyła się Rosja.

Negocjacje w sprawie restrukturyzacji trwały aż pięć miesięcy. Ostatecznie Ukraina ustaliła z wierzycielami, że z należności głównej odpisana zostanie jedna piąta, czyli około 3,6 mld dolarów, a zapadalność reszty zadłużenia zostanie przełożona na 2019 rok. Nieznacznie podniesie się oprocentowanie obligacji, które wynosiło średnio 7,2 proc., a teraz będzie to 7,75 procent. Restrukturyzacja zmniejszy dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów.

Najwięksi wierzyciele, którymi kieruje amerykańska firma inwestycyjna Franklin Templeton, proponowali początkowo redukcję długu o 5 proc. W skład grupy wchodzą m.in. T Rowe Price, BTG Pactual i TCW; posiada ona ukraińskie obligacje opiewające łącznie na 8,9 mld dolarów.

MFW zadowolony

Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraził Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jego szefowa Christine Lagarde oceniła, że przyczyni się ono do odzyskania zdolności obsługi zadłużenia, a wraz z działaniami na rzecz reform - do realizacji celów wyznaczonych w programie pomocowym MFW dla Ukrainy.

Redukcja długu pozwoli Ukrainie spełnić warunki, na jakich MFW udziela jej pomocy. Warunkiem realizacji planu pomocowego, który MFW zatwierdził w marcu w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania (EFF) w wysokości 17,5 mld dolarów, jest wprowadzenie przez rząd w Kijowie reform i doprowadzenie do redukcji rocznych spłat długu.

Dzięki porozumieniu o restrukturyzacji Ukraina będzie miała środki, których potrzebuje w związku z konfliktem na wschodzie kraju, pomoc uboższym grupom społeczeństwa, pokrycie kosztów zakupu rosyjskiego gazu na okres zimowy i podtrzymanie stabilności hrywny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LanaKo
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane