• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Cios w polski handel żywnością. Rosja ostrzega o nowym zakazie

Cios w polski handel żywnością. Rosja ostrzega o nowym zakazie
Foto: Shutterstock Foto: Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych z Polski

- Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski z powodu ptasiej grypy - poinformował w piątek szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert. Wprowadzenie zakazu omawiane będzie przez rosyjski nadzór Rossielchoznadzor 12 grudnia.

Wcześniej w oświadczeniu Rossielchoznadzor ogłosił, że będzie zmuszony wprowadzić w przyszłym tygodniu czasowy zakaz importu produktów drobiarskich z Polski, jeśli "w najbliższym czasie" nie otrzyma prośby o zastosowanie regionalizacji jej terytorium w związku z ptasią grypą.

Zakaz importu

- Możliwy zakaz obejmuje jaja inkubowane i żywe kurczęta - powiedział Dankwert. Jednocześnie przedstawiciele Rossielchoznadzoru cytowani przez TASS wyjaśnili, że zakazem mogą zostać objęte również puch i pierze oraz inne rodzaje produkcji drobiarskiej, a także karma i dodatki do karmy dla drobiu. Ponadto może zostać zabronione wwożenie do Rosji z Polski używanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i oprawiania drobiu.

Jak powiedział przedstawiciel rosyjskich służb Aleksiej Aleksiejenko, mięso drobiu już jest objęte rosyjskim embargiem na żywność, czasowy zakaz może zaś objąć kategorie produktów związane z hodowlą drobiu, w tym karmy, sprzęt i jaja inkubowane.

- Kwestia wprowadzenia zakazu omawiana będzie 12 grudnia - zapowiedział Aleksiejenko.

Ptasia grypa

- Inspekcja Weterynaryjna przygotowuje stosowne pismo do Rossielchoznadzoru na temat wystąpienia ogniska ptasiej grypy w naszym kraju z prośbą o zastosowanie regionalizacji - poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Regionalizacja umożliwia import z danego kraju z terenów poza strefami z ograniczeniami.

Zaznaczył, że takie pisma zostaną wysyłane do wszystkich partnerów handlowych, ale w przypadku Federacji Rosyjskiej trzeba dokument przetłumaczyć. Pismo zostanie najpóźniej wysłane w niedzielę.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku do Rosji wysłano drób żywy o wartości 5,5 mln euro oraz jaja ptasie o wartości ok. 1,3 mln euro.

W sobotę 3 grudnia Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi na fermie w Deszcznie (woj. lubuskie). W gospodarstwie tym było ok. 700 tys. sztuk gęsi. Ognisko został natychmiast zlikwidowane. Wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony – wokół ogniska o promieniu ok. 10 km.

 

Ptasia grypa w Polsce:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
roman_lukaszczuk
Ruskie przynajmniej dbają o zdrowie swoich obywateli. w Polsce jak nie sól drogowa w produktach spożywczych to jakiś felerny susz jajeczny lub jaja z dodatkiem salmonelli
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane