• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Pszczoły wymierają, branża w panice. Ma pomóc rząd

Pszczoły wymierają, branża w panice. Ma pomóc rząd
Foto: tvn24 Foto: Pszczoły masowo wymierają

Jedna z kluczowych sił roboczych w amerykańskim rolnictwie, która odpowiada za produkcję 15 mld dolarów PKB rocznie, została w ostatnim czasie mocno osłabiona. Chodzi o pszczoły. To na tyle poważny problem, że plan walki z masowym wymieraniem pszczół ma prezydent Barack Obama. "Business Insider" zwraca jednak uwagę, że być może problem ten będzie musiała rozwiązać biotechnologia.

W ciągu ostatniego roku wymarło ok. 42 proc. pszczelich kolonii. Do nowej sytuacji muszą się przyzwyczaić pszczelarze. Ich biznes staje się coraz trudniejszy i coraz bardziej kosztowny.

Eksperci widzą kilka powodów pogorszenia sytuacji pszczół - poczynając od epidemii roztoczy w 1987 roku, po choroby, stosowanie pestycydów i zmiany w jakość pasz dla pszczół.

Administracja Obamy chce ograniczyć wszystkie te czynniki, obniżając znacząco straty w koloniach pszczół. Jednym z pomysłów jest budowa kompleksów siedlisk dla owadów zapylających i powiększanie areałów upraw roślin, które są dobrym pożywieniem dla pszczół. Środki finansowe na taki krok powinien zapewnić Kongres USA.

Duży problem

Amerykański Departament Rolnictwa przeprowadził coroczne badania, z których wynika, że dwie na pięć kolonii pszczół wymarły. - Pszczoły dają nam znak, że złe rzeczy dzieją się z naszym rolniczym ekosystemem - alarmuje Keith Deleplane, współautor badania.

Najwięcej pszczół wymarło w stanach Delaware, Illinois, Iowa, Maine, Maryland, Oklahoma, Pensylwania i Wisconsin. Tam straty wynoszą około 60 proc.

W 2014 roku w Przyczynie Dolnej w województwie lubuskim w ciągu jednej nocy padły wszystkie pszczoły. Na terenie wsi znajdowały się cztery pasieki - jedna profesjonalna i trzy amatorskie. Mieszkało w nich pięć milionów tych owadów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane