• rozwiń
  • WIG20 2237.24 -0.51%
  • WIG30 2535.71 -0.52%
  • WIG 58980.30 -0.27%
  • sWIG80 11584.53 -0.05%
  • mWIG40 3773.50 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:03

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Cipras robi porządek w rządzie. Wyrzuca buntownika, minister finansów zostaje

Foto: PAP/EPA Foto: Euklides Tsakalotos pozostał na stanowisku ministra finansów. Po prawej premier Aleksis Cipras

Grecki premier Aleksis Cipras robi porządki w rządzie. Pozbywa się z gabinetu ministra, który głosował przeciwko reformom wymaganym przez międzynarodowych wierzycieli. W zamian za ich wprowadzenie Ateny otrzymają pomoc finansową.

Stanowisko ministra środowiska, energetyki i zmian klimatycznych stracił Panajotis Lafazanis. Jak pisze Reuters, polityk stał na czele frakcji opozycyjnej w rządzącej Syrizie. Grupa nie zgadzała się na przyjęcie reform wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli.

Panajotisa Lafazanisa na stanowisku zastąpił dotychczasowy minister pracy i polityki społecznej Panos Skurletis. Nowym szefem resortu pracy będzie Jeorjos Katrugalos, który dotąd odpowiadał za reformę administracyjną.

Przetasowania

To nie jedyne zmiany w greckim rządzie. Nowym wiceministrem finansów został Tryfon Aleksiadis. Zastąpił na tym stanowisku Nadię Walavani, która zrezygnowała z pełnienia funkcji na początku tego tygodnia.

Był to efekt odejścia z rządu jej przełożonego ministra finansów - Janisa Varufakisa. Od 6 lipca resortem finansów zarządza Euklid Cakalotos, który po piątkowych zmianach pozostaje na swoim stanowisku.

Cipras powołał też nowego wiceministra obrony. Będzie nim Christoforos Wernardakis. Ponadto deputowana Syrizy Olga Gerowasili będzie rzeczniczką rządu.

Ważne głosowanie

Parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają nowy program pomocowy. Wywołało to jednak rozłam w partii rządzącej, a przyszłość rządu Ciprasa jest niepewna.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 229:64, przy 6 wstrzymujących się, dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych. Wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu było 38 członków rządzącej lewicowej partii Syriza.

Wśród głosujących przeciwko reformom był m. in. były minister finansów Janis Warufakis, właśnie minister środowiska i energetyki Panajotis Lafazanis oraz przewodnicząca parlamentu Zoi Konstantopulu (wszyscy są członkami Syrizy).

Sporna ustawa wprowadza m.in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane