• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Przedsiębiorcy z Białorusi apelują do rządu, by nie utrudniał rozwoju biznesu

Przedsiębiorcy z Białorusi apelują do rządu, by nie utrudniał rozwoju biznesu
Foto: sxc.hu Foto: Wśród głównych problemów utrudniających rozwój biznesu wymieniono: monopol państwa, ograniczony dostęp do funduszy finansowych, niestabilne ustawodawstwo, a także wysokie podatki i koszty wynajmu pomieszczeń

Białoruscy przedsiębiorcy zaapelowali w środę do rządu, by nie utrudniał biznesowi rozwoju. Tego dnia obradowało w Mińsku doroczne Zgromadzenie Kręgów Biznesowych Białorusi z udziałem przedstawicieli rządu.

"Ignorowanie opinii społeczności przedsiębiorców w kluczowych kwestiach polityki makroekonomicznej i klimatu biznesowego doprowadziło do pogłębienia kryzysu zaufania między biznesem i władzą" - napisano w oświadczeniu przedsiębiorców dla prasy.

Główne problemy

Wśród głównych problemów utrudniających rozwój biznesu wymieniono: monopol państwa, ograniczony dostęp do funduszy finansowych, niestabilne ustawodawstwo, a także wysokie podatki i koszty wynajmu pomieszczeń.

Wiceminister handlu Iryna Narkiewicz podkreśliła na spotkaniu, że organy państwowe są gotowe do dialogu z biznesem, ale oczekują, że "biznes będzie nie tylko wysuwać żądania, ale również realizować przyjęte na siebie zobowiązania”.

Wiceminister ds. podatków Ełła Sialicka powiedziała natomiast, że na razie nie ma w kraju rezerw finansowych, by obniżyć podatek od towarów i usług, który wynosi 20 proc. - Problem nierównych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Białorusi jest dla przedsiębiorców jednym z najpoważniejszych - podkreślił szef Mińskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Uładzimir Karagin.

Setki ulg

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w kraju obowiązuje około 250 ulg podatkowych, które pomniejszają budżet kraju o mniej więcej miliard dolarów, a także wypaczają przestrzeń konkurencji.

O tym, że należy pozostawić ulgi podatkowe tylko w "priorytetowych gałęziach gospodarki", mówił w połowie lutego prezydent Alaksandr Łukaszenka. - Trzeba przyznać, że przyznaliśmy tyle ulg, że sami z trudem umiemy się teraz w tym zorientować - oświadczył. Podkreślił też, że wszystkie podmioty gospodarcze powinny działać w równych warunkach.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki sondażu, z którego wynika, że tylko 1,9 proc. przedsiębiorców wierzy, iż w 2015 r. sytuacja w biznesie na Białorusi się poprawi, a 77,6 proc. oczekuje jej pogorszenia. 10,8 proc. respondentów uważa, że nic się nie zmieni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane