• rozwiń

Podwyżki wstrzymane. Francuski rząd chce uspokoić sytuację

Protest żółtych kamizelek we Francji Odtwórz: Protest żółtych kamizelek we Francji
Protest żółtych kamizelek we Francji "Źródło: ENEX"

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił we wtorek zawieszenie na sześć miesięcy podwyżek akcyzy na paliwo. Zmiany w podatkach miały wejść w życie od początku 2019 roku.

Zawieszenie wejścia w życie podwyżek ma na celu uspokojenie ruchu protestacyjnego "żółtych kamizelek". Jak informowała wcześniej agencja AFP, o takim rozwiązaniu zdecydowano w poniedziałek wieczorem w Pałacu Elizejskim.

Protesty "żółtych kamizelek"

Protesty oddolnego ruchu "żółtych kamizelek", który sprzeciwia się między innymi podwyżkom akcyzy na paliwa i wzrastającym kosztom utrzymania, rozpoczęły się 17 listopada.

W wielu miejscach kraju trwają również blokady składów paliwa. Zorganizowano je między innymi w Mans (północ) czy Fos-sur-Mer (południe). Niektóre z tych blokad krytykowane są nawet przez same "żółte kamizelki". Po interwencji służb bezpieczeństwa niektóre blokady zostały przerwane.

W sobotę manifestacje w stolicy Francji przerodziły się w akty przemocy i wandalizmu. Mer Paryża Anne Hidalgo w telewizji France 3 mówiła w poniedziałek, że szkody spowodowane przez sobotnie rozruchy szacowane są na 3-4 miliony euro.

Ekonomiści ostrzegają, że protesty "żółtych kamizelek" mogą kosztować francuską gospodarkę nawet miliardy euro.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane