• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Światowa gospodarka wciąż krucha. Prognozy zbyt optymistyczne

Światowa gospodarka wciąż krucha. Prognozy zbyt optymistyczne
Foto: CBS Foto: Najnowsza prognoza BŚ jest ostrożniejsza niż wydana w kwietniu ocena MFW, przewidująca w tym roku wzrost na poziomie 3,2 proc.

Bank Światowy opublikował we wtorek zaktualizowane prognozy, z których wynika, że gospodarka światowa w bieżącym roku wzrośnie o 2,4 proc., a nie o 2,9 proc., jak BŚ przewidywał jeszcze w styczniu.

- Światowa gospodarka jest krucha, a wzrost gospodarczy słaby - powiedział ekonomista BŚ Ayhan Kose.

Odkąd świat zaczął dochodzić do siebie po kryzysie finansowym z 2008 roku, BŚ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wielokrotnie publikowały prognozy, które okazywały się zbyt optymistyczne i które trzeba było korygować w dół - przypomina w środę agencja Associated Press.

Najnowsza prognoza BŚ jest ostrożniejsza niż wydana w kwietniu ocena MFW, przewidująca w tym roku wzrost na poziomie 3,2 proc. Od tamtego czasu stało się jasne, że utrzymujące się niskie ceny surowców szkodą wielu krajom rozwijającym się, których gospodarki uzależnione są od ich eksportu, a gospodarki krajów rozwiniętych nadal usiłują nabrać rozpędu, ale przeszkadzają im w tym starzejąca się siła robocza i słaby wzrost wydajności - pisze AP.

Lawina spadkowa

BŚ oczekuje, że gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 1,9 proc., co stanowi spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy wzrost wyniósł 2,4 proc. Amerykańskim producentom zaszkodziło zwłaszcza umocnienie się dolara, które sprawiło, że eksport ich towarów stał się mniej opłacalny.

Łączny wzrost we wschodzących gospodarkach rynkowych i gospodarkach rozwijających się ma wynieść w tym roku 3,5 proc. To mniej niż 4,1 proc. prognozowane przez BŚ w styczniu i niewiele więcej niż 3,4 proc. odnotowane w roku ubiegłym.

Wzrost w strefie euro ma wynieść 1,6 proc., a więc bez zmian w porównaniu z rokiem 2015. Wzrost wśród 19 krajów używających wspólnej waluty jest ograniczony przez słabe europejskie banki, które nadal są obciążone złymi długami i nie udzielają zbyt wielu nowych kredytów.

Chińskie spowolnienie

Gospodarka Ameryki Łacińskiej ma skurczyć się o 1,3 proc. w tym roku, po spadku o 0,7 proc. w 2015 roku. Gospodarka pogrążonej w politycznym i korupcyjnym skandalu Brazylii ma skurczyć się o 4 proc., po spadku o 3,8 proc. w roku ubiegłym.

Gospodarka Japonii ma wzrosnąć o 0,5 proc., trochę mniej niż rok wcześniej. Działania premiera Shinzo Abego w celu pobudzenia gospodarki przynoszą na razie mieszane rezultaty - zauważa AP.

W Chinach wzrost gospodarczy ma pozostać na poziomie niezmienionym od zeszłego roku, czyli 6,7 proc. Gospodarka Państwa Środka, druga co do wielkości na świecie, zwalnia od sześciu lat. Pekin stara się odchodzić od modelu wzrostu opartego na inwestycjach w zakłady i nieruchomości do modelu wolniejszego, lecz stabilniejszego wzrostu opartego na wydatkach konsumentów.

 

Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu PKB:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane